KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Pět tisíc na dítě není plošné opatření, je to velmi adresné, říká ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Zpět

Pět tisíc na dítě není plošné opatření, je to velmi adresné, říká ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Přidáno 12. 5. 2022
Ilustrační foto
E15

Úplné spravedlnosti a spokojenosti všech nelze v sociálním systému nikdy dosáhnout, odráží ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) kritiku pětitisícového příspěvku na dítě. Nesouhlasí ani s výhradami, že se vláda snaží naklonit si před podzimními komunálními volbami střední třídu. „Například rodina v Praze nebo Brně má dvě až tři děti a splácí hypotéku od 20 do 30 tisíc korun. Není těžké si spočítat, kolik jim zůstane na běžný chod domácnosti,“ argumentuje. Pomoc lidem s rostoucí inflací podle Jurečky pětitisícovým bonusem nekončí, stát chystá další kroky.

Jaké dávky vláda letos zvýší a o kolik?
Další pomoc občanům, především sociálně zranitelným domácnostem, rodičům, rodinám a seniorům, naváže na dosavadní opatření za více než 74 miliard korun. Nově to bude jednorázový příspěvek pět tisíc korun na dítě do osmnácti let, který vyplatíme koncem prázdnin. Už od pololetí vláda znovu zvýší existenční a životní minimum alespoň o pět procent. Spotřební koš těchto nejohroženějších lidí v návaznosti na inflaci ještě přesně propočítáme podle nejaktuálnějších květnových údajů. Obě dávky se propisují do dalších osmi typů podpor, které nyní dostává asi čtyři sta tisíc osob. Jejich počet valorizací existenčního a životního minima od poloviny roku vzroste.

O pětitisícový bonus na dítě se vedou ostré spory, do dvou týdnů máte předložit návrh zákona. Nebude příspěvek adresnější, aby ho dostaly pouze rodiny s nejnižšími příjmy?
Není to plošné opatření, jak někdo tvrdí, je velmi cílené. Máme jednoznačně průkazná statistická data o sociálně nejzranitelnějších skupinách obyvatelstva, do nichž patří také samostatně žijící senioři, ale i samoživitelky a nízkopříjmové domácnosti s dětmi. Naprostá většina rodičů s dětmi do osmnácti let má nízké nebo střední příjmy.

Není ve snaze naklonit si střední třídu politický kalkul, když budou na podzim volby?
Několik měsíců se hovoří o tom, že vláda zapomíná na střední třídu. Někomu se může zdát limit jeden milion korun hrubého vysoký. Například rodina v Praze nebo Brně má dvě až tři děti a splácí hypotéku v rozmezí od 20 do 30 tisíc korun. Není těžké si spočítat, kolik jim zůstane na běžný chod domácnosti. Hranice do jednoho milionu korun hrubého bude platit, snižovat ji nebudeme.

Více zde. 

Článek vyšel dne 12. 5. 2022 v E15.

kategorie Z médií