Co si myslíte o opoziční kritice současné vlády?
„Úkolem opozice je kritizovat a poukazovat na to, co se nepovedlo. Některé věci se samozřejmě nepovedly, to je logické. Žádná vláda není dokonalá, i když se tak současná opozice snaží tvářit, že to za jejich vlády bylo skvělé. Někteří se v opozici tváří jako spasitelé, kteří dokážou úplně všechno zařídit a všichni se budou mít jako v ráji, takto to opravdu nefunguje. Kritika je v naprostém pořádku, neboť patří k demokracii a bez ní by demokracie ani nemohla fungovat,“ odpověděl Pavel Bělobrádek.
„Kritika je z části je oprávněná, ale z části ne. Pokud by se něco neudělalo například s důchodovým systémem, tak by se podíl peněz ze státního rozpočtu, který by se musel vynakládat na důchody, zvýšil. Chyby samozřejmě byly, jsme jenom lidé. I v rámci koaličních stran docházelo ke střetů a nespokojenosti, avšak mnohé z rozhodnutí koalice byly výsledkem kompromisu,“ dodal 1. místopředseda.
Co se týče životní úrovně, můžeme očekávat platy jako v Německu?
„To bude záležet na dalším ekonomickém vývoji. Když je všeobecná ekonomická krize, ani českému hospodářství se nemůže dařit. V některých parametrech se českým občanům žije lépe než v jiných evropských zemích. Samozřejmě nejsme úplně spokojeni s tím, jaká je životní úroveň v ČR. Na všechno ale nelze hledět ekonomickou optikou. Pro nás bude důležité, jak dokážeme diverzifikovat český průmysl, protože ČR je jedna z nejprůmyslovějších zemí světa. Bohužel za posledních 20 let Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR nedokázalo výrazněji zasáhnout, restrukturalizovat a transformovat český průmyslu tak, abychom byli méně závislí jako subdodavatelé do Německa. Cílem by mělo být vytvářet finální produkt. Myslím si, že je to společný úkol jak opozice, tak koalice. I v předchozích dvou vládách se některé věci začaly, ale ještě nedokončily,“ řekl Bělobrádek.
„Do budoucna bychom se měli snažit, abychom byli více odolní k tomu, co se děje v našem okolí z ekonomického hlediska. V ekonomice můžeme často vidět různé cykly, předpokládám tedy, že cyklus bude zase lepší, kdy nám poroste jak hrubý domácí produkt, tak i ostatní parametry. Nutné je sledovat i další parametry, respektive pět základních parametrů, které se skládají z HDP, nezaměstnanosti, sociálního smíru, inflace a zadlužení. Tyto parametry je nutné hlídat a dívat se na ně v souvislosti,“ vysvětlil.
„Co se týče sociálního smíru, tak si myslím, že úkolem současné vlády je zhodnotit, jak se jí poslední roky dařilo. Samotná KDU-ČSL by měla být v některých věcech razantnější. Jako lidovci bychom měli prosazovat opatření, která budou zodpovědná, ale také solidární. Právě zodpovědná solidarita KDU-ČSL by měla zaznívat více, protože sociálně-tržní hospodářství je pořád koncept, který funguje. Například naše partnerská CDU prošla touto zásadní sebereflexí,“ dodal 1. místopředseda Pavel Bělobrádek.