KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Patrik Kunčar (KDU-ČSL): Zákon o financování obrany přispěje k větší atraktivitě Armády ČR jako stab
Zpět

Patrik Kunčar (KDU-ČSL): Zákon o financování obrany přispěje k větší atraktivitě Armády ČR jako stabilního zaměstnavatele s nejmodernějším vybavením

Přidáno 30. 3. 2023
Ilustrační foto
Security magazín

Security magazín přináší rozhovor se senátorem Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL) na téma důležitého zákona o financování obrany, který zakotvuje povinnost vynakládat 2 % HDP na obranu. Co Kunčar soudí o této normě, kterou vláda schválila na začátku roku?

Vláda zkraje tohoto roku schválila nová pravidla pro financování obrany, je podle Vás zakotvení 2 % HDP na obranu ve výši 2% adekvátní, když některé evropské země míří i na 3 % a výše?
S ohledem na to, jak málo jsme v minulosti na obranu vynakládali a kolik je armáda ČR schopná smysluplně utratit, jsou za mě 2 % adekvátní. Není vyloučeno, že do budoucna bude potřeba více peněz, ale i 2 % HDP (k čemuž jsme se i v rámci členství v NATO už před lety zavázali!) budou zajišťovat splnění spojeneckých závazků a odpovídající materiální a technické vybavení našich vojáků, včetně jejich dostatečného počtu.  

Je v zákoně pamatováno na to, když budoucí vláda odmítne z jakýchkoliv důvodů dávat 2 % HDP na obranu? Jak je zajištěna právní vymahatelnost tohoto závazku?
Změnit zákon je poměrně jednoduché, z toho důvodu by bylo mnohem lepší, kdyby povinnost 2 % byla zakotvená v ústavním zákoně, kdy je nutný souhlas obou komor parlamentu bez možnosti vzájemného přehlasování. Ale i tak je to důležité gesto, že ČR to myslí s vlastní obranyschopností a spojeneckými závazky vážně. A pokud kterákoliv s budoucích vlád rozhodne jinak, bude to spojeno se směnou zákona, adekvátní medializací a samozřejmě mezinárodní ostudou, minimálně mezi aliančními spojenci.  

Více zde.

kategorie Z médií