KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Patrik Kunčar (KDU-ČSL): Ukazuje se, že v mezinárodních vztazích přestávají platit jakákoli pravidla
Zpět

Patrik Kunčar (KDU-ČSL): Ukazuje se, že v mezinárodních vztazích přestávají platit jakákoli pravidla

Přidáno 3. 8. 2022
Ilustrační foto
Česká televize

Senátor Patrik Kunčar, který je místopředsedou senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, promluvil v České televizi o návštěvě Nancy Pelosiové, předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států, na Taiwanu. Dle něj se demokratické země nesmí bát postavit se na odpor autoritářským režimům, jako je například Čína.

Může ta roztržka, kterou návštěva způsobila, přenést nějaké dlouhotrvající napětí v tom regionu? Může hrozit dokonce nějaký přímý vojenský střet?
Já doufám, že k přímému vojenskému střetu nedojde, přestože tím Čína vyhrožuje. To, že v regionu napětí dlouhodobě existuje, je známá věc. Že tato návštěva přispěje k dalšímu zvýšení napětí, to je také neoddiskutovatelný fakt. Nicméně já si myslím, že je dobře dát Číně najevo po tom, co se stalo v Hongkongu, kde až do roku 2047 měly fungovat dva systémy a dnes, v poločase, už Čína přitvrzuje, přestože její mezinárodní přísliby byly jiné. Je potřeba dát jasný signál, že světové společenství jí v tomto případě nedopustí.

A nemůže cesta Nancy Pelosiové způsobit další sbližování Číny a Ruska?
Ekonomické a možná i vojensko-politické vazby mezi Ruskem a Čínou jsou velmi silné. Svět to možná nechtěl vidět v té své zaslepenosti, kdy západ viděl pouze ekonomický prospěch a nehleděli jsme na energetickou bezpečnost nebo, v podstatě, i bezpečnost vojenskou. Myslím si, že teď je svět ve fázi, kdy došlo k jakémusi tvrdému procitnutí. Mysleli jsme si, že v civilizované společnosti se ctí nějaké pravidla a teď se ukazuje, že se žádná pravidla nectí.

Více zde.

kategorie Z médií