KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Papež mu řekl: "Jdi do toho." U lidovců stoupá Talíř junior, strana vsadila na mladou generaci
Zpět

Papež mu řekl: "Jdi do toho." U lidovců stoupá Talíř junior, strana vsadila na mladou generaci

Přidáno 3. 11. 2020
Ilustrační foto
ihned.cz

Lidovecká sázka na budoucnost. Nový jihočeský náměstek hejtmana František Talíř je jedním z těch, na které hodlá vedení KDU-ČSL v následujících letech sázet.

Nebýt rady od papeže, nestal by se dnes možná František Talíř v 27 letech prvním náměstkem jihočeského hejtmana. S papežem Františkem se setkal před dvěma lety při pracovním pobytu v Římě a mohl mu položit jakoukoliv otázku. "V Itálii je přísloví, o kterém mluví občas i papež: nebojte se dát ruce do těstovin. Tedy vyhrnout si rukávy a ušpinit se. A já tehdy přemýšlel, zda jít do politiky a riskovat, že se ušpiním, nebo si držet distanc," říká Talíř.

Požádal proto o radu papeže, který jej ubezpečil, že ho politika nemusí semlít. Právě toto setkání přimělo mladého lidovce pustit se aktivně do politiky, z čehož může těžit celá KDU-ČSL, která jej označuje za jednu z budoucích tváří strany.

Talíř střídá Talíře
K politice měl však blízko už odmala. V rodině se o ní hodně mluvilo, navíc jeho prastrýcem je Jaromír Talíř, bývalý ministr kultury v druhé vládě Václava Klause.

Starší Talíř byl za jižní Čechy nejdříve poslancem, následně byl ve vedení Českých Budějovic a v zastupitelstvu celého kraje. V něm ale letos končí. A místo něj na krajský úřad míří jeho mladší příbuzný. Ten už po něm ostatně převzal post v širším vedení strany. "Je pravda, že teď Talíř střídá Talíře, ale neměli jsme nijak v plánu, že bychom z toho dělali štafetu rodinného klanu," tvrdí František Talíř.

2,9 tisíce preferenčních hlasů získal František Talíř v letošních krajských volbách, což byl čtvrtý nejvyšší počet. Nejvíce, tedy 6,1 tisíce, získal exministr a nový hejtman Martin Kuba z ODS.

Mladý lidovec na sebe více upozornil v loňských volbách do Evropského parlamentu. Na kandidátce KDU-ČSL byl tehdy na šestém místě. S dalšími mladými lidovci dělal svou vlastní kampaň na sociálních sítích i v ulicích a nakonec díky preferenčním hlasům povyskočil až na čtvrtou příčku. Do té doby neznámý Talíř získal přes devět tisíc kroužků, tedy o necelou tisícovku více než bývalý ministr kultury Daniel Herman. Do Bruselu se však stejně nedostal, protože strana získala pouze dva mandáty.

"Sice jsem nebyl zvolen, nicméně počet preferenčních hlasů a poskočení na kandidátce bylo výrazné a na kolegy zapůsobilo. Začali za mnou chodit a ptát se, jestli nechci dělat lídra do krajských voleb," popisuje. V listopadu téhož roku jej pak jihočeští lidovci zvolili jako svou jedničku. Samotný Talíř uvádí, že jeho politická nezkušenost a nízký věk nejsou pro funkci ve vedení kraje problém. "Kdyby si lidovci v Rakousku říkali, že Sebastian Kurz je příliš mladý, tak se nestal krátce po třicítce kancléřem," míní Talíř.

Naopak o jeho vhodnosti na post lídra pochybovala TOP 09, která se s lidovci na jihu Čech do voleb spojila.
"Byli jsme pochopitelně překvapení z toho, že bychom měli sedmadvacetiletého lídra. Věděli jsme, že se docela ověřil v evropských volbách, ale přece jenom jsme byli opatrní. Vždyť jednička dělá kandidátku," říká Pavel Klíma, kterého jeho TOP 09 prosazovala na vedoucí post.

Poté co se za mladého lidovce zaručil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, souhlasil Klíma s pozicí dvojky. A nyní sám přiznává, že Talíř mile překvapil. "V kampani se ukázal jako zkušený a obratný politik. Dokáže mladé motivovat k práci a zároveň jsem viděl, jak se dokáže bavit s lidmi, argumentovat jim. Na svůj věk umí politicky a lidsky myslet," popisuje Klíma. Jak správně mluvit a vystupovat před lidmi, se Talíř naučil mimo jiné na konzervatoři, kde vystudoval operní zpěv. Tomu se stále věnuje jakožto externista Jihočeského divadla.

Článek je placený a celý si ho můžete přečíst zde.

kategorie Z médií