KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ondřej Závodský: Nabízím odvahu i zkušenost do složitých časů
Zpět

Ondřej Závodský: Nabízím odvahu i zkušenost do složitých časů

Přidáno 14. 9. 2020
Ilustrační foto
Denik.cz

Protože se domnívám, že naší zemi mám co dát. Mám zkušenosti se stěžejními sociálními a ekonomickými reformami, mám odvahu se úspěšně poprat s přesilou. Země čeká na zásadní změny a já mám všechny vlastnosti a schopnosti je uskutečnit.

Jaké změny musí ČR uskutečnit?
Předně určitá část našich spoluobčanů nevyhnutelně padá na sociální dno. Okolo půl milionu lidí má tři a více exekucí, z toho už se nedá bez pomoci dostat. Připočtěme jejich nejbližší a zjistíme, že nějaká osmina našich spoluobčanů se nemůže finančně nadechnout. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci a stát dělá, že se nic neděje.

Co s tím?
Předně musíme o této situaci začít mluvit. Stát má stovky koncepcí, jak řešit ten či onen problém. Jenomže jedna vůbec nepočítá s druhou. Nastíněná situace se musí vzít jako jeden problém a ty mraky koncepcí se musí propojit.

Z jakých oblastí jsou ty nepropojené koncepce?
Vezměme si problematiku hazardu a exekucí. Prosadil jsem zákon o hazardních hrách, v jehož důsledku klesl počet provozoven s automaty ze 7500 na zhruba 1200. Nějaké dva roky tady už ovšem měl fungovat registr vyloučených hráčů, aby lidé s příspěvky od státu nebo v úpadku hrát nemohli. Plánovali jsme další opatření. Jenomže v propojení opatření proti hazardu a regulací exekucí již nikdo nic neudělal, protože tým odborníků, v jehož čele jsem stál, ministryně financí Schillerová rozprášila.

Proč bychom měli věřit, že právě vy něco změníte?
Protože já už jsem dokázal něco změnit. Prosadil jsem tři stěžejní změny – hazardu, majetku státu a systém odstraňování starých ekologických zátěží. V roce 2014 jsem to v podobných rozhovorech slíbil a během jednoho funkčního období jsem svůj slib jako náměstek ministerstva financí splnil. Téměř všichni kandidáti na senátora vykládají o úpravě exekucí. Avšak já jako jediný chodím pravidelně do Sněmovny, když se návrh na změnu v exekuční problematice projednává, a snažím se do procesu změny zapojit. Já si hesla nemaluji na billboardy, ale něco dělám. Pokud důvěru voličů získám a v Senátu zasednu, budu moci dělat mnohem víc.

Na webových stránkách ondrejzavodsky.cz mluvíte o chabé dopravní dostupnosti měst jako je Kladno a okolní obce. Co s tím můžete vy jako senátor dělat?
Jako náměstek na MF jsem ztransparentnil, zrychlil a zlevnil zakázky při likvidacích ekologických havárií. Staral jsem se o to, aby se neznehodnotila čistá voda pod Kladnem. V rámci programu revitalizací jsme také budovali dopravní stavby a dělali jsme to mnohem efektivněji. Jako senátor se budu důrazně ptát, proč ještě nestojí železniční rychlodráha na Kladno a jak je to s obchvatem Buštěhradu.

Často používáte spojení „přátelský stát“, co si pod tím představujete a jak toho lze dosáhnout?
Mým oblíbeným příkladem, kterým vysvětluji vstřícný či přátelský stát, je můj zážitek před mnoha lety. Byli jsme s tátou ve Švýcarsku, táta nechal svítit světla u auta a chcípla nám naše „sto dvacítka”. Říkali jsme si, jaký to bude průšvih, když na nás někdo z místních zavolá policii. Najednou přišel strážník a ptal se, jaký máme problém, nakonec s jeho kolegou naši vymlácenou baterii nabili, zasalutovali a s přáním pěkných zážitků v jejich zemi s úsměvem odjeli. Je mi přes čtyřicet a podobného chování státu, který občanům nezpůsobuje problémy, ale snaží se jim pomoci, bych se chtěl dožít.

Co pro to budete dělat?
Kromě popsaných koncepcí, jak pomoci části lidí z nouze, musíme setřít příkopy mezi jednotlivými úřady, obcemi a občanskými iniciativami, aby všichni bez zbytečných formalit spolupracovali na řešení skutečných problémů jednotlivých lidí i celé společnosti. Chci zřídit horkou linku do své kanceláře, protože chci, abych o problémech voličů věděl jako první a s pomocí svých zkušeností a kontaktů je řešil. Chtěl bych být příslovečným „senátorským ombudsmanem“ pro občany a pro lidi ve svém obvodu.

Co plánujete v rámci volební kampaně a pro druhé kolo?
Chci hlavně mluvit s lidmi o jejich problémech a stále vymýšlet další řešení, jak jim pomoci a zlepšit kvalitu jejich života. Když mluvím o přátelském státu, chci jej symbolicky prezentovat, chci lidem, kteří míří každý den do zaměstnání, nabídnout kávu a popovídat si s nimi. Věřím, že když se vše podaří, můžeme volby vyřídit v prvním kole a o týden později už namísto druhého kola řešit skutečné problémy.

Článek vyšel v tištěném Deníku 12. září. 

Zadavatel KDU-ČSL a TOP 09/Zpracovatel VLM

kategorie Z médií