Podívejme se blíže na to, kdy a proč byl tento způsob volby v USA zaveden a jaké má formy.
Volba „na dálku“ byla v Americe zavedena kvůli občanské válce. V roce 1864 bylo vojákům Unie umožněno volit v nepřítomnosti (absentee). Během první světové války téměř všechny státy USA umožnily vojákům volit na dálku. Poté, díky revoluci v dopravě, bylo lidem, kteří cestovali kvůli služebním nebo obchodním povinnostem, umožněno volit poštou. Později takové právo získali nemocní lidé.
V roce 1978 umožnil stát Kalifornie volit na dálku bez uvedení důvodů. Pro volby v roce 1995 a 1996 povolil stát Oregon korespondenční volbu a u této praxe už zůstal. V roce 1998 byla dokonce v tomto státě na základě referenda zavedena pouze korespondenční volba. Je to zatím jediný stát, který už neumožňuje tradiční odevzdání hlasu ve volebních místnostech. Korespondenční způsob volby se stává čím dál častější a stále více států se oregonskému systému přibližuje. Například v Coloradu každý volič obdrží lístek poštou a může si vybrat, zda ho poštou také neodešle zpět, nebo zda ho osobně v den voleb zanese do volební místnosti.
Kromě Oregonu, kde je možná pouze korespondenční volba, byla i v dalších čtyřech státech - ve Washingtonu, Utahu, Coloradu a na Havaji - většina hlasů odevzdána též korespondenčně. Pět států omezuje korespondenční volbu pouze pro ty, kteří mají vážný důvod, zejména zdravotní stav. Jsou to Indiana, Louisiana, Mississippi, Tennessee a Texas. Korespondenční volba je samozřejmě možná i ze zahraničí. Dva moji přátelé - Američan a jeho syn (oba žijící v ČR) - volili letos korespondenčně, konkrétně poštou. Volba proběhla tak, že jim stát Florida e-mailem poslal lístky, oni si je vytiskli, vyplnili, podepsali a poštou poslali zpět. Oba mimochodem volili Trumpa.
Z pohledu naší ústavní praxe je zajímavé, že americký volič hlasovací lístek podepisuje. Podpis je poté při sčítání porovnán s podpisovým vzorem na seznamu voličů. Mimochodem, v prezidentských volbách v roce 2016 byla čtvrtina hlasů odevzdána korespondenčně. Ironií je, že tehdy si Trump nestěžoval, protože zvítězil. Teď si stěžuje a podává žaloby.
Jaké jsou možnosti hlasování na dálku?
Korespondenční volba (absentee) znamená, že volič neodevzdává svůj hlas do urny ve volební místnosti. Způsobů korespondenční volby je několik. Například ambasády umožňují volbu diplomatickou poštou. Volební lístek je odevzdán na ambasádě, která ho kurýrem odešle do USA. Na vojenských základnách v zahraničí to funguje podobně. 26 států umožňuje volbu faxem. Mezi takové státy patří třeba Florida, Kalifornie nebo Texas. Čtyři státy mají speciální webový portál, do kterého se volič přihlásí a odvolí. Většina států navíc umožňuje vojákům v aktivní službě volit faxem nebo e-mailem. Budoucnost voleb bude ale zřejmě patřit mobilním aplikacím s blockchain technologiemi. Koneckonců, některé země už takové systémy testují.