Maďarsko spolu s Polskem dosud dohodu o víceletém rozpočtu EU a také Záchranném fondu blokovali. Oběma státům vadí nová podmínka čerpání peněz, a to dodržování zásad vlády práva. Možnou dohodu nyní naznačují obě země. "Naděje je velká, věřím, že ke kompromisu dojde. Existují ale možnosti, jak se bez Maďarska a Polska obejít. Je to ale krajní varianta, kterou já osobně, ani KDU-ČSL nepreferujeme," říká Ondřej Benešík, místopředseda KDU-ČSL a předseda Výboru pro evropské záležitosti.
Hraje se o čas a v zájmu České republiky je, aby k dohodě došlo. "Věřím, že se Maďarsko, Polsko a zbytek evropské unie dohodnou na tom, abychom mohli začít čerpat tolik potřebné finance. Peníze na pokrytí škod způsobených pandemií koronaviru už budou k dispozici v lednu", říká Ondřej Benešík.
Všechny země vstupovaly do EU s tím, že budou dodržovat zásady právního státu. Kdo to ale má posuzovat? "Obava našich přátel z Maďarska a Polska je lichá a možná tak sledují jiné zájmy, než o kterých veřejně mluví," spekuluje místopředseda KDU-ČSL.
Neméně důležité téma je i podpora zpřísnění klimatických cílů EU do roku 2030. Většina západních a severských států podporuje ambicióznější snižování emisí. Některé země z východního křídla, včetně Česka chtějí, aby v závěrech bylo jasně napsáno, že dostaneme nějaké finační záruky za např. uzavírání elektráren. "Česká republika by měla zejména usilovat o to, aby měla svůj autonomní energetický mix. Buďme obezřetní, ale buďme také trochu vizionáři a berme zelenou politiku jako šanci restrukturalizovat ekonomiku tak, aby byla konkurenceschopná i v dalších desetiletích a nesnažme se konzervovat něco, co stejně za několik let už nebuce fungovat," uvádí Ondřej Benešík.
Více zde.