KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ondřej Benešík: Bezbřehá víra, že všechno seženeme ve světě levněji, není na místě
Zpět

Ondřej Benešík: Bezbřehá víra, že všechno seženeme ve světě levněji, není na místě

Přidáno 16. 9. 2021
Ilustrační foto
Česká televize

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen uvedla ve svém poselství, že Unie byla v první fázi očkování proti covid-19 úspěšná. S tím souhlasí i lidovecký poslanec Ondřej Benešík, který byl hostem Událostí, komentářů a podle něhož zvládla EU navzdory velmi rozpačitému začátku pandemii relativně dobře. Nejistý začátek však přičítá tomu, že evropské instituce nemají kompetence v ochraně zdraví.

Stěžejním tématem Unie bude do budoucna také unijní obrana. I zde však Benešík poukazuje na omezené kompetence EU: „Je třeba si uvědomit, že zahraniční a bezpečnostní politika vyžaduje souhlas všech členských států. Reakce na situaci v Afghánistánu či chování Ruska nebo Číny podle mě nebyla adekvátní, ale vyplývá to z toho, že v této oblasti si členské státy ponechaly kompetence a nejsou jednotné,“ řekl lidovecký poslanec. 

Aktuálním tématem Evropské unie je také snaha o větší nezávislost na mimoevropských státech, která se ukázala jako klíčová. „Musí se samozřejmě začít tím, co je nyní nejcitlivější, což je spoléhání se na dovoz zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek z Číny. Myslím, že to nebude ústup od globalizace, ale ta bezbřehá víra, že všechno seženeme ve světě a že to nemusíme vyrábět, protože to oni vyrobí levněji, není úplně na místě,“ uvedl Benešík.

Více zde

kategorie Z médií