KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Turecko? Je třeba se ptát, jestli potřebujeme takového spojence
Zpět

Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Turecko? Je třeba se ptát, jestli potřebujeme takového spojence

Přidáno 25. 10. 2019
Ilustrační foto
securitymagazin.cz

Security magazínu poskytl rozhovor předseda sněmovního Výboru pro evropské záležitosti, poslanec za KDU-ČSL Ondřej Benešík. Ptali jsme se na evropské možnosti řešení krize vyvolané tureckou invazí do Sýrie, na Erdoganovo vyhrožování „vpuštěním“ migrantů přes turecko-evropské hranice, a také na charakter budoucích vztahů evropských států a spojenců v rámci NATO s Erdoganovým Tureckem.Pane předsedo, jsou ekonomické sankce proti Turecku jedinou možností, jak mohou členské státy EU prosadit zastavení bojů? Je embargo na vývoz zbraní dostatečné?

Embargo na vývoz zbraní považuji z pohledu České republiky vzhledem k objemu vývozu zbrojního materiálu do Turecka spíše za politický signál a principiální krok. Ten  ovšem sám o sobě dostatečný není. Členské státy EU si ponechaly suverenitu v zahraniční a bezpečnostní politice, takže jedním z mála efektivních nástrojů Unie k vytvoření tlaku na Turecko jsou ekonomické sankce. My ovšem neříkáme, že EU má zavést sankce okamžitě a plošně. Chceme ale, aby Evropská rada, která zastupuje na unijní úrovni členské státy, zaúkolovala Komisi k vypracování seznamu politicko-ekonomických opatření, které by mohli být použity. Do této kategorie patří samozřejmě i ekonomické sankce. A ty mohou být cílené na důležitá odvětví, personálně, do finančního sektoru nebo na vývoz technologií. Přednost ale musí mít politické jednání a diplomacie.

Bude Evropská rada koordinovat či konzultovat svůj postup se Spojenými státy?

Nevím jestli bude všechny členské státy v postupu proti turecké bojové operaci v Sýrií jednotné, jsem ale přesvědčen, že koordinace se Spojenými státy je velmi žádoucí.

Jak vnímáte vyhrožování tureckého prezidenta týkající se vpuštění syrských uprchlíků do Evropských zemí? Je EU schopná takové hrozbě čelit? Může tato hrozba otupit přijatá evropská opatření?

Takové vyhrožování považuji za nepřijatelné, nota bene když EU Turecku na řešení migrace štědře přispívá. Navíc z pohledu zvýšení migračních toků je to "vytloukání klínu klínem". Prohlubování konfliktu v Sýrii a jeho restart na donedávna pacifikovaném kurdském území může způsobit další uprchlické vlny. Pokud by z Turecka opravdu začali masově odcházet uprchlíci do Evropy, tlak na hraniční státy jako je Řecko by byl enormní. K zabránění takového přílivu není Unie dostatečně vybavena. Neříkám, že neexistují právní i technické nástroje, ale obávám se, že kdyby hypoteticky došlo k neřízené masové migraci, má Unie velmi vážný problém.

Celý rozhovor s předsedou sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřejem Benešíkem si můžete přečíst zde.

kategorie Z médií