KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Principy právního státu jsou nezbytnou nutností pro členství v EU
Zpět

Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Principy právního státu jsou nezbytnou nutností pro členství v EU

Přidáno 1. 11. 2021
Ilustrační foto
Česká televize

Budoucnost není příliš optimistická, připouštějí evropští politici. Pandemie covidu rozhodně není na ústupu, očkovací kampaně přestávají zabírat, rostou ceny, vázne výroba a do toho se promítají politické odstředivé tendence v soudržnosti Evropské unie. O stavu EU mluvil v Událostech, komentářích poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Spor ale vzniká i v samotném Bruselu, a to mezi europoslanci a eurokomisaři. Evropský parlament v pátek totiž podal u Soudního dvora EU žalobu na Evropskou komisi kvůli nečinnosti, protože zatím nezasáhla proti státům porušujícím principy právního státu. Řízení pro porušení vlády práva nyní Komise vede s Polskem a Maďarskem.

Podle Benešíka je strážkyní smluv právě Evropská komise. Vláda práva a principy právního státu jsou podle něj zakotveny jako nezbytně nutná podmínka pro členství v Evropské unii. „Pokud má Evropská komise dojem, že to některý ze států nedodržuje, tak je samozřejmě její povinností konat a Evropská komise tak činí,“ uvádí.

Podle něj v Maďarsku a v Polsku dochází k věcem, které se jemu osobně nelíbí, zatím ale není k dispozici jejich analýza. Aktivitu Evropského parlamentu tak vnímá jako politickou i jako důsledek boje jednotlivých jeho frakcí.

Více zde. 

 

kategorie Z médií