KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Předsednictví v Radě EU dává nová vláda velkou prioritu
Zpět

Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Předsednictví v Radě EU dává nová vláda velkou prioritu

Přidáno 18. 1. 2022
Ilustrační foto
Česká televize

Vláda se intenzivně připravuje na české předsednictví. Kam by měla upřít pozornost? Najde pro své postoje spojence? Řeč byla také o zahraniční politice nové vládní koalice nebo Visegrádské čtyřce. Pozvání do Interview ČT24 přijal předseda Výboru pro Evropské záležitosti a místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík. 

,,Bývalá vláda podceňovala význam českého předsednictví. Rozpočet byl skutečně velmi podhodnocený, poté byl ale navýšen. Doufejme, že ta částka bude stačit. Velmi podstatné jsou také lidské zdroje. Nesmí se opakovat chyba z roku 2009, kdy z předsednictví vyšla řada zkušených lidí. Stát si poté nechal spoustu z nich proklouznout mezi prsty. Nová vládní koalice si uvědomuje, že předsednictví je zodpovědný úkol, který musí zvládnout. Proto mu dává velkou prioritu,” vysvětlil Benešík. 

Tématem byl také postoj koaličních stran k zahraniční politice. ,,Já jsem byl garantem koalice SPOLU v oblasti zahraniční a evropské politiky. Musím říct, že se společný průsečík našel relativně snadno. Poté jsem byl garantem pro programové teze nové vlády ve stejné oblasti. Stanovili jsme jasný program. Musíme se soustředit na témata, ve kterých máme zkušenosti a kapacity. Tyto věci je potřeba dělat pořádně, aby si Česká republika opět získala pověst, kterou měla za Václava Havla. Patří sem například lidskoprávní oblast nebo transformační a rozvojová agenda,” uvedl Benešík.

Více zde. 

kategorie Z médií