KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Politici musí umět lépe vysvětlit, jak důležité je pro nás členství v Evro
Zpět

Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Politici musí umět lépe vysvětlit, jak důležité je pro nás členství v Evropské unii

Přidáno 15. 2. 2024
Ilustrační foto
ČT24

O tom, jaké zájmy hájí lidovci v Evropském parlamentu a jaké výhody nám přináší členství v Evropské unii hovořil ve středečním dopoledním vysílání na ČT 24 poslanec a předseda Výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

„To, že v současnosti v Evropské unii často zaznívají velmi liberální nebo extremisticky nacionální hlasy je bohužel pravda. Ale fakt, že se současný trend Evropského parlamentu neshoduje s tím, co bychom si přáli a kritizujeme ho, neznamená, že jsme euroskeptičtí. KDU-ČSL a naši europoslanci jsou součástí Evropské lidové strany, která se hlásí k hodnotám, na kterých byla Evropská unie původně postavena. Věříme, že je důležitá subsidiarita, proporcionalita a silný hlas národních parlamentů v rámci rozhodovacích procesů. Oba naši europoslanci zastávají tyto názory a jsou vůči EU velmi pragmatičtí,“ odpovídal Ondřej Benešík na otázku, zda je kandidátka koalice SPOLU do evropských voleb euroskeptická.
 
„Mrzí mě, že si spousta občanů České republiky neuvědomuje, jak velkým benefitem pro nás členství v Evropské unii je. A lze to velmi jednoduše pozorovat na mnoha příkladech z našeho okolí. I v malých obcích po celé zemi se dějí obrovské investice, které nám zásadně zlepšují život a díky penězům z EU jsou placeny daňovými poplatníky z jiných států a náš podíl je minimální. Za tyto peníze jsme byli schopni vybudovat novou infrastrukturu, čistírny odpadních vod nebo i zdravotnická zařízení. Vedle přímé finanční podpory jsou tu samozřejmě i další benefity, jako volný pohyb osob, zboží a kapitálu, jejichž přínos je těžko ekonomicky vyčíslitelný. Nebýt EU zůstali bychom někde na úrovni nejvýchodnějších států Evropy,“ uvedl Benešík výhody, které nám členství v Evropské unii přináší.
 
Více zde.

kategorie Z médií