KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Nepředpokládám, že by zvolení labouristů přineslo změnu v zahraniční polit
Zpět

Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Nepředpokládám, že by zvolení labouristů přineslo změnu v zahraniční politice Británie

Přidáno 8. 7. 2024
Ilustrační foto
Česká televize

Británie volila. Labouristé si stanovili v mnohých ohledech kontradikční cíle, proto to nebudou mít jednoduché, přesto je pravděpodobné, že v zahraniční politice naváží na linku konzervativců. K výsledkům voleb i k budoucím výzvám, kterým budou labouristé čelit, se na ČT vyjádřil předseda výboru pro evropské záležitosti a člen zahraničního výboru sněmovny Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Ondřej Benešík hovořil o výsledku parlamentních voleb v Británii. „Konzervativci vládli v Británii čtrnáct let. Neměli to vždy jednoduché, museli dokončit Brexit, čelili pandemii COVIDU-19 a nemalým ekonomickým problémům. Vítězství labouristů také nahrává specifický britský volební systém, ve kterém vyhrává ten kandidát, který získá nejvyšší počet hlasů ve svém okrsku,“ prohlásil Benešík. 
 
Labouristé šli do kampaně se slibem, že přinesou změnu. „Labouristé to nebudou mít jednoduché, protože ve svém programu si mnohdy protiřečí. Slibují rozpočtovou odpovědnost, zároveň je ale evidentní, že do některých oblastí budou muset investovat spoustu peněz – chronickým problémem v Británii představuje třeba zdravotnictví či školství,“ vysvětlil Benešík.

Člen zahraničního výboru Ondřej Benešík neočekává, že by se měla výrazným způsobem proměnit zahraniční politika Británie. „Předpokládám, že euroatlantická linka směrem k demokratickým partnerům zůstane stejná. Věřím, že Británie bude také nadále podporovat Ukrajinu,“ řekl člen zahraničního výboru.  
 
Více zde.

kategorie Z médií