KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Navrhovaná finanční podpora Ukrajiny ze strany EU není dostatečná, musíme
Zpět

Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Navrhovaná finanční podpora Ukrajiny ze strany EU není dostatečná, musíme pomáhat více

Přidáno 26. 10. 2023
Ilustrační foto
Forum 24

KOMENTÁŘ: Evropská unie rozhodla o zřízení tzv. finančního Nástroje pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur. Může to vypadat jako velká suma, ale jen na první pohled. Podíváme-li se na to, jakou finanční pomoc dávala Evropská unie Ukrajině doposud, a na to, jaké budou potřeby spojené s rekonstrukcí země bojující s Ruskem a bránící celou Evropu a západní civilizaci, dostaneme poněkud jiný obrázek. 

Přijetí Nástroje pro Ukrajinu (dále jen Nástroj) přináší pozitivum v podobě dlouhodobého financování, se kterým může Ukrajina počítat a plánovat. Výše finančních prostředků v Nástroji však zdaleka nepokryje potřeby Ukrajiny. Je třeba ji brát jako počátek. Ukrajině má být z Nástroje k dispozici 50 miliard eur po dobu čtyř let, přičemž má nahradit některé dosavadní unijní finanční nástroje. 

Roční výše tak bude činit 12,5 miliardy eur na veškerou pomoc (granty, půjčky, záruky) kromě vojenské. Evropská unie přitom v současné době poskytuje Ukrajině 18 miliard eur ročně pouze v rámci makrofinanční pomoci. Jedná se tedy o snížení (!) ročního objemu dosavadních prostředků pro Ukrajinu.

Více zde.

kategorie Z médií