KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ondřej Benešík (KDU-ČSL): NATO by mělo Ukrajině vyslat signál, že s ní po splnění podmínek pro vstup
Zpět

Ondřej Benešík (KDU-ČSL): NATO by mělo Ukrajině vyslat signál, že s ní po splnění podmínek pro vstup počítá

Přidáno 11. 7. 2023
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Litevský Vilnius bude hostit summit NATO, na němž se bude jednat o dlouhodobé podpoře Ukrajiny. Prezident Petr Pavel po setkání s ukrajinským prezidentem řekl, že je v zájmu České republiky, aby Ukrajina v okamžiku, kdy válka skončí, zahájila jednání o přístupu do NATO. Americký prezident Joe Biden si naopak myslí, že Ukrajina na vstup připravena není. Téma v pořadu 360° CNN Prima NEWS rozebral předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

„Každá země, která chce vstoupit do NATO, musí splnit podmínky. Ukrajina je ve válečném stavu, což je obrovskou komplikací. I během této doby se však samozřejmě může na vstup připravovat. Co se týče vojenské stránky věci, Ukrajina prokázala, že má jednu z nejlepších armád v Evropě. Dokázala zastavit ruskou armádu a v některých oblastech je dokonce velmi úspěšná v protiofenzivě. Není zde tedy pochyb, že by Evropa získala do svých struktur skvělé vojáky, kteří se umí bránit,“ uvedl Ondřej Benešík.

Lidovecký poslanec však upozornil na existenci právních a politických záležitostí, které musí před vstupem do Severoatlantické aliance splnit každá země. „Je to kupříkladu civilní kontrola armády či akviziční procesy. Na těch může Ukrajina pracovat i během války. Po skončení konfliktu se samozřejmě situace vyhodnotí a já předpokládám, že Ukrajina obdrží pozvánku. Jestliže splní všechny podmínky, pak jejímu vstupu do NATO nebude nic bránit,“ vysvětlil Benešík.

Více zde.

kategorie Z médií