KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Máme štěstí, že Česká republika je součástí nejsilnější a nejdůvěryhodnějš
Zpět

Ondřej Benešík (KDU-ČSL): Máme štěstí, že Česká republika je součástí nejsilnější a nejdůvěryhodnější aliance kolektivní obrany

Přidáno 13. 3. 2024
Ilustrační foto
Česká televize

Je velké štěstí, že mohla Česká republika před dvaceti pěti lety vstoupit do Severoatlantické aliance. Tak to vnímá předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL), který byl hostem speciálního vydání pořadu Události, komentáře na ČT. Členství v NATO přináší naší zemi řadu výhod.

„Když je naše bezpečnost zajištěna Severoatlantickou aliancí, je to pro nás ta nejlepší možná varianta. Jedná se o nejsilnější a nejdůvěryhodnější alianci kolektivní obrany a myslím si, že pro Českou republiku bylo skutečně štěstí, že dokázala využít té skulinky v běhu dějin a do aliance vstoupit,“ řekl Ondřej Benešík.
 
Členství v NATO je pro nás výhodné. Na obraně se podílíme všichni společně. „Každý stát má v rámci NATO svůj úkol, my máme například těžkou obrněnou brigádu, kterou bychom měli vybudovat. Každá země buduje určité kapacity, které potom poskládají efektivní společnou obranu. Finančně nás to vyjde daleko levněji, než kdybychom museli být soběstační. A ruku na srdce. Jako česká desetimilionová republika bychom si bez NATO nedokázali takovou míru ochrany, bezpečí a obranyschopnosti nikdy zajistit,“ vysvětlil lidovecký předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti.

Více zde.

kategorie Z médií