KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Pohlavek dítěti může vymezit hranice, nechci ho rodičům zakazovat, říká Jurečka
Zpět

Pohlavek dítěti může vymezit hranice, nechci ho rodičům zakazovat, říká Jurečka

Přidáno 27. 1. 2022
Ilustrační foto
Aktuálně.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo do svého názvu dostat také termín rodina. Právě na tuto oblast se chce nový ministr Marian Jurečka soustředit. Plánuje například zatraktivnění částečných úvazků. Naopak nechce po vzoru jiných států zákonem výslovně zakázat fyzické trestání dětí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, že sám je rád, že od rodičů v pravý okamžik facku dostal.

Před Vánoci upoutal pozornost projekt Děti jsou taky lidi, kde se lidé svěřovali se svými traumaty z dětství, které jim způsobili rodiče třeba fyzickými tresty. Česko patří k jedné z mála unijních zemí, kde není fyzické trestání dětí výslovně zakázáno. Neplánujete to změnit?
V oblasti domácího násilí máme propracovaný systém. Není na místě hledat definici, která by znamenala, že rodič nemůže dát svému dítěti ve výjimečné situaci pohlavek. Od toho bychom ale určitě měli odlišit násilí rodičů na dětech. Tady by se měl klást důraz na prevenci, aby se takovým situacím předcházelo.

Takže nechcete, aby se zákaz fyzického trestání dětí dostal do trestního zákoníku? 
Takovou ambici nemám. Jako táta pěti dětí si myslím, že dát do zákona ustanovení, které říká, že rodič ve výjimečné situaci nemůže v rámci výchovy vůbec dát pohlavek nebo takzvaně lepnout jednu na zadek, není správné. Je zásadní umět odlišovat, co je násilí nepřiměřené a dlouhodobé, a co je akt, který rodič použije třeba jen několikrát za život k vymezení mantinelů.

Více zde. 

kategorie Z médií