KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Odmítnout Havlíčka bylo správné, tvrdí Výborný. Šlo prý jen o hru hnutí ANO
Zpět

Odmítnout Havlíčka bylo správné, tvrdí Výborný. Šlo prý jen o hru hnutí ANO

Přidáno 11. 11. 2021
Ilustrační foto
forum24.cz

Podle končící vicepremiérky a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) bude volba předsedy současné sněmovny už navždy spojená s pachutí, že demokracie dostala na frak. To však jednoznačně odmítl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. „Slova paní vicepremiérky jsou naprosto nemístná,“ řekl v rozhovoru pro deník FORUM 24. Rozhodnutí poslanců, že se Karel Havlíček (ANO) nesmí ucházet o post šéfa sněmovny, bylo podle Výborného správné.

Jste spokojený s průběhem voleb do vedení poslanecké sněmovny?
Jsem spokojený s tím, že byla předsedkyní sněmovny zvolená Markéta Pekarová Adamová, to je důležitá a klíčová zpráva z první poloviny středečního jednání. Věřím, že bude důstojnou reprezentantkou celé sněmovny, nejen vládní koalice. Tomu tak má skutečně být a ne vždy tomu tak bohužel bylo v minulém volebním období. Jsem přesvědčen o tom, že ona je tou osobou, která dokáže na půdu poslanecké sněmovny vnést jistou míru noblesy a politické kultury.

Bylo správné zamítnout kandidaturu Karla Havlíčka z hnutí ANO do čela sněmovny?
Jsem přesvědčen, že ano. Článek 32 Ústavy ČR hovoří zcela jasně a myslím si, že to byla tak trochu hra opozičního hnutí ANO, jak celý ten proces natáhnout. Kdyby tolik stálo o pozici předsedy, tak mohlo vybrat kohokoliv ze svého klubu, kdo není v tuto chvíli ministrem vlády České republiky. Dostali jsme stanovisko legislativního odboru poslanecké sněmovny a to bylo naprosto jasné.

Je ale potřeba také připomenout, že stanoviska legislativního odboru jsou v naprosté většině – a byli jsme toho svědky předchozí čtyři roky – velmi opatrná. Zpravidla sepíší několik stran argumentů a pak řeknou: Může to být tak nebo onak a suverénem je sněmovna. Nyní napsali jasné argumenty a konstatovali: Ano, Karel Havlíček je nevolitelný a nemůže se volby účastnit, protože je v této chvíli ministrem. A to dokonce dvojím ministrem vlády. Tento krok by byl v rozporu s Ústavou České republiky. Že na to mohou být velmi disentní názory několika málo ústavních právníků, to je možné. Ale podle mého názoru se ústavou musíme řídit tak, jak byla napsaná. Tak, jak k tomu je i sepsána důvodová zpráva.

Více zde. 

kategorie Z médií