KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Obce jsou k nepoznání, pořád ale potřebujeme dobrovolníky, říká hejtman Grolich měsíc po tornádu
Zpět

Obce jsou k nepoznání, pořád ale potřebujeme dobrovolníky, říká hejtman Grolich měsíc po tornádu

Přidáno 26. 7. 2021
Ilustrační foto
Česká televize

V sobotu 24. července je to měsíc od ničivého tornáda, které zpustošilo obce na jižní Moravě. Tornádo zabilo šest lidí a stovky dalších zranilo. Poškodilo zhruba dvanáct set domů a skoro dvě stě z nich muselo jít k zemi. Tragédie vyvolala obrovskou vlnu solidarity a lidé přispěli na pomoc zasaženým oblastem víc než miliardou korun. Rekonstrukce postižených obcí byly tématem pořadu 90' ČT24. Hostem vysílání byl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). 

„Vůbec by mě nenapadlo, že za měsíc hasiči ve spolupráci s armádou a dobrovolníky, řemeslníky, udělají takový obrovský kus práce, ty obce jsou k nepoznání,“ hodnotí jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Hasiči v tomto týdnu z postižených oblastí s technikou odjeli. Domy, které se musely zdemolovat, už šly k zemi.

V pěti obcích postižených tornádem a v jejich okolí zůstalo po likvidačních a demoličních pracích asi 210 tisíc tun odpadu. Jeho likvidace bude stát téměř 300 milionů korun, uvedla v pátek krajská mluvčí Alena Knotková. Podle hejtmana Grolicha skládky začnou v nejbližší době likvidovat soukromé firmy. Na zakázky se dokončuje výběrové řízení.

Sám hejtman byl v postižených obcích asi hodinu a půl po katastrofě. „V té chvíli jsem si myslel, že tam budou desítky nebo stovky mrtvých,“ vzpomíná. „To nejhorší je teď před těmi rodinami, které musí udělat rekonstrukce, a hlavně těch dvě stě rodin, které přišly o celý dům, tak to stavění samozřejmě nějakou chvíli zabere,“ rekapituluje Grolich.

Více zde.

kategorie Z médií