KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií O obnově lesů, lesnické inspiraci a dobré praxi s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou a ministryní
Zpět

O obnově lesů, lesnické inspiraci a dobré praxi s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou a ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou

Přidáno 24. 5. 2022
Ilustrační foto
Lesy ČR

O obnově lesů, lesnické inspiraci a dobré praxi s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou a ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou z revíru Olšovec.

,,Jsem mile překvapen, protože zde došlo před lety k rozsáhlé kůrovcové kalamitě. Ten způsob péče, jak navrátit situaci do lepšího stavu, je dobrým příkladem a dobré praxe, jak postupovat. Jak ho vypěstovat lépe, chytře a aby byl pestrý. Ten les je nyní odolnější proti mimořádným situacím, které zde nastaly v rámci kůrovcové kalamity," uvedl ministr.  

,,Já jsem viděla několik lesních porostů, které byly napadeny kůrovcem. Bývá to obvykle vemi tristní pohled, zde jsem se cítila skoro jako doma. To znamená jako v území, které je chráněno zvláštním druhem ochrany. Zdejší lesáci se tomu pečlivě věnují," řekla Hubáčková.

Řeč byla také o tom, co konkrétně ministry nadchlo. 

,,Když jsem nastoupil na ministerstvo, tvrdil jsem, že nechci, aby lesy byly fabrikou na dřevo. Zde to krásně vidím, nově obnovovaný les není fabrikou na dřevo. Plní také další funkce, například enviromentální nebo adaptace na klimatickou změnu. Toto mě doopravdy potěšilo. Nenašel jsem nic, co bych místním lesníkům vytkl," uvedl Nekula. 

,,Na ministerstvu nyní řešíme změnu určení chráněných oblastí, zrovna v lesích. Jedním z nich je Křivoklátsko. To, co jsem viděla zde, je pro mě pozitivní inspirace, kterou bych chtěla přenést také tam. Pak lidé pochopí, že šlechtění lesa a jeho výchova je možná tím šetrnějším způsobem, který zanechá les zdravý na dlouhou dobu," řekla Hubáčková. 

Více zde. 

kategorie Z médií