KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Novým šéfem lidovců je Jurečka. Umíme vyhrávat volby, říká
Zpět

Novým šéfem lidovců je Jurečka. Umíme vyhrávat volby, říká

Přidáno 26. 1. 2020
Ilustrační foto
Respekt.cz

Po necelém roce se opět sešli delegáti KDU-ČSL, aby si zvolili nového předsedu strany. Tentokrát se ale nepotkali na rozlehlém brněnském výstavišti, ale ve stísněném prostoru pražského hotelu Ambassador. Nešlo totiž o dlouhodobě plánovaný tradiční sjezd, ale o jeho mimořádnou variantu. Marek Výborný se předčasně vzdává předsednického mandátu poté, co jeho žena Markéta koncem září náhle zemřela a on se rozhodl věnovat čas rodině. A při projevu končícího předsedy, který stál v čele KDU-ČSL deset měsíců, bylo znát, že většina delegátů by nejraději nového šéfa nevolila.

Krok Marka Výborného a jeho dnes už známou větu “táta je víc než předseda strany” komentovali tak, že jeho rozhodnutí chápou, ale je to škoda. Ačkoliv všechny tři předem ohlášené kandidáty na Výborného místo - předsedu poslaneckého klubu Jana Bartoška, bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečku i europoslance Tomáše Zdechovského - delegáti dobře znali, pro nikoho z nich v sále nebyla cítit jasná podpora.

Jurečka je původem z Olomouce a  měl velkou oporu v moravské části lidovecké strany, která má z tradice mírnou převahu. Naopak fanoušci Budějovičáka Bartoška se nacházejí spíše v Čechách. Nejmenší podpoře se těšil europoslanec Zdechovský. V kuloárech se spekulovalo, že před volbou nakonec odstoupí - a to se také stalo. Zdechovský řekl, že nominaci nakonec nepřijímá a ohlášenou kandidaturou chtěl rozpoutat vnitrostranickou diskuzi o budoucím směřování lidovců.

Celý článek zde.

kategorie Z médií