KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Novela exekučního řádu pomáhá všem, co dluží státu. Věřitelé by měli zohlednit situaci lidí postižen
Zpět

Novela exekučního řádu pomáhá všem, co dluží státu. Věřitelé by měli zohlednit situaci lidí postižených tornádem

Přidáno 26. 7. 2021
Ilustrační foto
EuroZprávy

Komentář Marka Výborného - Na počátku července se podařilo dovést po více než dvou letech do finále velkou novelu exekučního řádu. Poslanecká sněmovna schválila znění upravené Senátem a tím potvrdila největší změny v exekucích u nás za posledních dvacet let. Velkým přínosem do budoucnosti bude otočení postupu při splácení dluhu. Zároveň jsme exekutory vyzvali, aby citlivě řešili dlužníky, které na jižní Moravě zasáhlo tornádo. Už dnes zákon umožňuje třeba přerušení exekučního řízení. Zásadní úpravou je prosazení „lidoveckého léta“, které je nabídkou řešení všem, kteří jsou dnes v exekuci s dluhem vůči státu či státním organizacím.

Je pravdou, že se nepodařilo prosadit žádnou podobu místní příslušnosti exekutorů – a to ani mnou či KDU-ČSL navrženou kompromisní spotřebitelskou teritorialitu. Jedná se o promarněnou příležitost, jak nastavit nezpochybnitelná pravidla pro budoucí exekuce. Je nutné zdůraznit, že změny nejsou kosmetické. A teritorialita zůstane výzvou pro nové volební období.

Dlužníci s luxusním majetkem se nebudou moci bránit jeho zpeněžení
Z řady zásadních úprav zmiňme lidovecké „milostivé léto“, které je nabídkou řešení všem, kteří jsou dnes v exekuci s dluhem vůči státu či státním organizacím. Jde o jednorázovou nabídku odpuštění úroků, penále či pokut při jednorázovém zaplacení dlužné jistiny a nákladů exekutorovi do poloviny roku 2022. S ohledem na více než čtyři miliony exekucí a bezmála 750 tisíc lidí v exekuci je toto skutečně reálná šance, jak se s částí nahromaděných exekucí vypořádat.

Více zde. 

kategorie Z médií