KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Nevolám po pádu vlády
Zpět

Nevolám po pádu vlády

Přidáno 3. 3. 2021
Ilustrační foto
Týden

Občany nelze jen dusit, je nutné je pozitivně motivovat, je přesvědčen předseda lidovců a poslanec Marian Jurečka. „Jestliže chci po občanech, aby dodržovali karanténu, nemůžu jim zároveň strhávat čtyřicet procent mzdy, což spoustu rodin staví do neřešitelné situace,“ řekl na TV Barrandov.

Pane předsedo, proč jste jako lidovci hlasovali pro zrušení nouzového stavu?
Nepodařilo se najít dohodu s panem premiérem, jak upravit parametry, které má vláda v rámci stavu nouze nastavené. A my jsme chtěli, ať ty parametry projdou nějakou revizí, ať se zruší některé nesmysly, jako například zákaz vycházení po deváté hodině. Bohužel pan premiér a i někteří ostatní partneři z politické scény se nebyli ochotni domluvit.
Proč? Na mě ze strany vlády to působilo přezíravě ve stylu „berte, nebo nechte ležet“. Bylo to tak?
Už čtyři měsíce připomínáme, že nastavení nouzového stavu bylo nelogické a míjelo se účinkem. Ostatně ministr zdravotnictví pan Blatný sám řekl, že opatření nefungují. Premiér ale neprojevil vůli a snahu se na něčem domluvit, protože je přesvědčen, že to vláda dělá dobře. K žádné konkrétní debatě, jak opatření přenastavit, jsme se nedostali, protože premiér celou záležitost postavil jednoznačně – prodlužte stav nouze! Nebyl ale ochoten se před hlasováním parametricky dohodnout na úpravách restrikcí.

Jak to ale mají lidé vyhodnotit? Jde o politikaření?
Jde o výsledek toho, že Andrej Babiš čtyři měsíce nejen ignoroval naše připomínky a náměty – a vlastně i ty komunistické, protože do té doby mu komunisté až do onoho posledního hlasování vždycky hlasy na podporu nouzového stavu dodali. Šlo o to, že v případě vyhlášení stavu nouze vláda nemusí odůvodňovat nic, bez nouzového stavu to ale musí odůvodnit opravdu velmi dobře. Proto říkám, že je nutné provést revizi protiepidemických opatření. Stanovit, která dávají a nedávají smysl. Důležitá věc: nemůžeme jít jenom cestou restrikcí, potřebujeme občanům dát i pozitivní motivaci. Jestliže je nechávám doma a chci po nich, aby dodržovali karanténu, nemůžu jim zároveň strhávat čtyřicet procent mzdy, což spoustu rodin staví do neřešitelné situace. Stejně tak v případě živnostníků: od října mají zavřenou živnost, nemají korunu příjmu, ale ani korunu podpory od státu. To prostě není možné. V Rakousku či Německo měli také nárůsty, ale dnes už hlásí výrazné poklesy a daleko nižší počty nakažených i obětí v přepočtu na milion obyvatel. Tamní vlády vyhodnocují data a dělají jednak restrikce, ale i motivační kroky.

Více zde.

kategorie Z médií