KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií „Nemůžeme brát ohledy jen na oblasti, které se dají zvládnout během čtyř let,“ říká lidovecký minist
Zpět

„Nemůžeme brát ohledy jen na oblasti, které se dají zvládnout během čtyř let,“ říká lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka

Přidáno 22. 2. 2022
Ilustrační foto
Odborný časopis sociální služby

Od poloviny prosince, kdy jej jmenoval prezident Miloš Zeman, stojí v čele Ministerstva práce a sociálních věcí. S Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) jsme si povídali o podpoře rodin, financování sociálních služeb i o tom, zda je čtyřleté funkční období dostatečně dlouhé pro zavedení plánovaných změn.

Nová vláda chce podpořit rodiny, umožnit flexibilnější úvazky, nabíd- nout rodinám více možností, aby sladily soukromý a profesní život, zvýšit flexi- bilitu zákoníku práce atd. Co si pod tím můžeme představit? Tyto záměry mají vlády již několik let, ale zatím se zdá, že příliš mnoho firem je nereflektuje. Čím se budou lišit snahy nového vedení MPSV?
V dnešní době je velmi náročné skloubit rodinu a kariéru, mohu o tom hovořit i z vlastní zkušenosti, protože máme se ženou pět dětí. Několik let se zde hovoří o částečných úvazcích, sdílených pracovních místech, ale to zdaleka není ta podpora, která by motivovala zaměstnavatele, aby částečné úvazky více nabízeli. Ta motivace musí být na straně odvodů tak, aby zaměstnavatel nemusel odvádět základní odvody v případě částečných úvazků stejně jako u úvazků plných, to je podle nás cesta.

Chcete zavést jednotný portál veřejné správy pro on-line podporu zaměstnavatelů. Znamenalo by to tedy zjednodušení administrativy? Poskytovatelé sociálních služeb často stráví nad administrativou a vyplňováním nejrůznějších formulářů mnoho času na úkor péče o klienty.
Jednotný portál veřejné správy bude „místo“, kam budou zaměstnavatelé, včetně poskytovatelů sociálních služeb, předávat, údaje a vykazovat je. S těmi bude následně pracovat Ministerstvo práce a sociálních věcí, daný kraj nebo Ministerstvo zdravotnictví, myšlenka je mít jednu platformu, kde i my jako resorty si ve spolupráci s kraji sjednotíme, jaký formát dat to bude, co si budeme sdílet, aby se nestávalo, že podobné či úplně stejné informace si vyžádají dvě tři instituce a často i Český statistický úřad. Naším cílem je za čtyři roky zvládnout jednotný portál veřejné správy, se kterým máme spojenou i vizi jednotného inkasního místa apod., aby jej mohl využívat také podnikatelský sektor, nejen neziskový.

Rozhovor vyšel dne 22. 2. 2022 v Odborném časpoise Sociální služby

Více zde. 

kategorie Z médií