KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Němci nemají o uprchlících přehled vůbec. Ani v Česku bychom z toho neměli dělat problém, říká hejtm
Zpět

Němci nemají o uprchlících přehled vůbec. Ani v Česku bychom z toho neměli dělat problém, říká hejtman Grolich (KDU-ČSL)

Přidáno 31. 5. 2022
Ilustrační foto
lidovky.cz

Když běženec bydlí u známého nebo u české rodiny doma, o jeho pohybu pořádně nevíme, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj není v lidských silách sledovat přesnou migraci uprchlíků po krajích. Část utečenců se i přes probíhající válku vrací na Ukrajinu. Grolich upozorňuje, že je potřeba zmapovat kapacity zejména ve školách, aby se zbytečně neblokovala místa. „Do prázdnin budou hotové zápisy i pro ukrajinské děti, z toho už nám vyplynou určitá data. Budeme vědět, kolik rodin uvažuje, že tady od září bude dál pobývat,“ tvrdí šéf Jihomoravského kraje.

Máte jako hejtmani přehled, jak migrují uprchlíci po krajích?
My máme akorát čísla lidí, které registrujeme. Když nám uprchlíci dále nenahlásí přechodné bydliště, nejsme schopni sledovat, jestli se někdo odstěhoval, nebo ne.

Takže nevíte, když Ukrajinec odjede nebo změní místo pobytu?
To víme u ubytování, které my jako kraj zprostředkováváme. Může jít třeba o penziony či ubytovny. Ubytovatelé totiž mají povinnost nám zadávat informace do systému, pokud chtějí mít ubytování proplacené. Toto jsme schopní sledovat, ale nebydlí tam většina uprchlíků. Když běženec bydlí u známého nebo u české rodiny doma, tak o jeho pohybu pořádně nevíme.

Není to ale problematické? Pak přece vůbec nemáte přehled, kolik uprchlíků v kraji aktuálně pobývá.
Myslím si, že to vůbec není takový problém. Nedávno jsem byl v Německu a tam nemají ani registraci uprchlíků, takže nemají vůbec žádný přehled. V Česku je registrujeme a máme přesná čísla. Teď zabíháme do zbytečných detailů, podle mě sledovat přesný pohyb běženců po krajích není potřeba a ani se to dít nebude. Není v lidských silách to ověřovat a pořád kontrolovat. Bylo by to velmi časově náročné.

Více zde

 

kategorie Z médií