KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Některá rozhodnutí Evropské komise jsou vodou na mlýn euroskeptikům, varuje Zdechovský
Zpět

Některá rozhodnutí Evropské komise jsou vodou na mlýn euroskeptikům, varuje Zdechovský

Přidáno 20. 7. 2021
Ilustrační foto
forum24.cz

Evropská komise v minulém týdnu zahájila řízení proti Maďarsku a Polsku. Zatímco v maďarském případě je důvodem nový zákon, který mimo jiné zakazuje ve školách informovat o menšinové sexuální orientaci, u Polska jsou podle komise problémem zóny bez LGBT ideologie, které vyhlásily desítky polských měst. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) není rozhodnutí Evropské komise správné. Jaký je jeho názor na chování obou zemí a jak vnímá rozhodnutí o konci benzínových a naftových automobilů, řekl v rozhovoru pro FORUM 24. Zároveň prozradil, jak vnímají evropští politici českého premiéra Andreje Babiše a čeho se obává ve volbách.

Evropská komise zahájila řízení proti Maďarsku a Polsku kvůli omezování práv sexuálních menšin. Je to správné rozhodnutí?
J
e to velmi citlivá otázka. Nemyslím si však, že to je správné rozhodnutí z jednoho prostého důvodu. Evropská unie zasahuje do kompetencí, které jsou výhradně v rukou členských států. Reakce Evropské komise rozdělí EU a nažene vodu na mlýn euroskeptikům a kritikům. Už nyní vidíme, že se v EU šikují strany, které chtějí v čele s Viktorem Orbánem vytvořit silný blok, což může zkomplikovat další směřování EU.

Můžete přiblížit, co čeká Maďarsko a Polsko v případě, že nesjednají nápravu? Má vůbec Evropská unie nějakou páku, kterou si může vynutit změnu nebo zrušení zákona v členské zemi?
Pravděpodobně dojde na unijní soud, který může tato pravidla zrušit a udělit vysoké pokuty. Obávám se, že pokud by to došlo až tak daleko, tak by Polsko mohlo obrátit a začít prosazovat vystoupení z EU. Byl by to signál, že EU neumí konstruktivně vyřešit problémy, a její pozici by to ve světovém měřítku oslabilo.

Více zde. 

kategorie Z médií