KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Nejzásadnější je perspektiva toho, jak jít v průmyslu k vyšší přidané hodnotě, řekl v debatě E15 pře
Zpět

Nejzásadnější je perspektiva toho, jak jít v průmyslu k vyšší přidané hodnotě, řekl v debatě E15 předseda lidovců Jurečka

Přidáno 15. 9. 2021
Ilustrační foto
e15.cz

Český průmysl čeká v příštích letech zásadní transformace. Do velké míry bude tažena úsilím EU snižovat emise. Někteří v této proměně vidí riziko, jiní příležitost. Rozhodující roli přitom sehrají politici. O otázce, jak se dostat od montovny k mozkovně, dnes od osmi hodin ráno diskutovali v předvolební debatě deníku E15 současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) a opoziční kandidáti předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a poslanec Martin Jiránek (Česká pirátská strana).

„Pro mě je nejzásadnější dlouhodobá perspektiva toho, jak jít v průmyslu k vyšší přidané hodnotě. Tou cestou jsou kvalitní lidské zdroje, kvalitní vzdělávání a práce v rodinách v rámci výchovy. To například znamená, že by dítě mělo chodit do školy, kde umíme pracovat nejen v rámci inkluze. Je skvělé, že se inkluze povedla, ale my musíme začít pracovat s talenty. Na to jsme úplně zapomněli," řekl předseda lidovců Marian Jurečka. 

„Je třeba posílit duální vzdělávání a daleko více vtáhnout zástupce podnikatelského sektoru do školství nejen nějakou symbolickou účastí ve školské radě, ale i tím, že lidé z firem opravdu budou mít příležitost na školách učit jakožto odborníci z praxe. Musíme také posílit zájem těchto firem stát se zřizovatelem daných škol, v čemž jim dnes často brání kraje," řekl Jurečka. 

„Problém je v uvažování vrcholných politiků. Jestliže před rokem a půl přijel prezident na návštěvu Karlovarského kraje a řekl, že uhlí je naše zlaté vejce, tak to v době globálního oteplování a nových technologií v oblasti obnovitelných zdrojů evidentně není tím progresivním způsobem myšlení, jak do budoucna Českou republiku nastartovat, aby byla konkurenceschopná," uvedl.

„Dnes jsme ve fázi, kdy tu i přes covidové období máme 350 000 neobsazených pracovních míst. I to pomáhá nepřímo roztáčet kola inflace. Mě hrozně štve, že tu řešíme otázku deficitu, a přitom tím, že tu těch 350 000 lidí nemáme, přicházíme ročně minimálně o 65 miliard korun jenom na odvodech. Bohužel se to vládě nepodařilo zprogresivnit a já se stydím, když mi lidé z firem, univerzit či vědeckých center říkají, že to tahají na maďarská a polská pracovní víza,“ doplnil Jurečka. 


Více zde. 
kategorie Z médií