Průměrnému členovi KDU-ČSL je šedesát devět let, přesto to byli právě lidovci, kteří letos na radnice dostali nejvíce mladých zastupitelů. Ve věku do pětatřiceti let jich za ně bude ve vedení obcí sedět přes čtyři stovky. To je například zhruba jednou tolik než za ODS. V přepočtu na získané mandáty v tomto směru zvítězili Piráti, kteří mají mladých zastupitelů téměř třicet procent, lidovci pak končí druzí s 12,4 procenty. KDU-ČSL přičítá své úspěchy u mladých důrazu na nová témata, která lidi do politiky lákají: zejména podpora rodiny a životního prostředí.
Fenomén Libuše, reagují lidovci na otázky k jejich „mladým“. Pětatřicetiletá Libuše Hubáčková je předsedkyní osadního výboru malé obce blízko Plzně. Odstěhovala se tam s mužem kvůli plánované rodině, jenže když se chtěla se třemi malými dětmi vracet do práce, narazila na problém. Školku obec neměla a částečné úvazky v okolí nikdo nenabízel. A tak šla Libuše do politiky, ve vedení výboru se zasadila o vybudování školky, v komunálních volbách kandidovala na Plzeň 3 a z celé kandidátky získala nejvyšší počet hlasů.
„Myslím, že ta strana je velmi otevřená, když jsem začala chodit na schůze, nikomu nevadilo, že s sebou beru tři malé děti. Mně vyšli ohromně vstříc,“ říká Hubáčková s tím, že lidovci dokážou díky komunitnímu životu v obcích lákat zejména mladé rodiče.