KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Nejsledovanější dilema: Je vyhlášení nového nouzového stavu protiústavní nebo ne?
Zpět

Nejsledovanější dilema: Je vyhlášení nového nouzového stavu protiústavní nebo ne?

Přidáno 16. 2. 2021
Ilustrační foto
ČT 90'

Na otázky související s novým vyhlášením nouzového stavu na základě žádosti hejtmanů se zaměřil pondělní pořad České televize 90‘. Odpovídal na ně mj. poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný. 

Od doby, kdy se objevily první informace o možnosti vyhlášení nového nouzového stavu na základě žádosti hejtmanů se vedou ostré debaty o tom, zda je to protiústavní, když ve čtvrtek poslanecká sněmovna jeho prodloužení nepodpořila. Přitom nehrozil žádný kolaps! Vláda Andreje Babiše by ale musela dělat to, co měla udělat už dávno - analyzovat a vyhodnotit jak aktuální data, tak zpětně funkčnost opatření, která zavedla. Sama navíc prezentuje, že jí zavedená opatření nefungují! Pak by na základě platné legislativy dál mohla fungovat stávající opatření, která by ovšem byla cílená, smysluplná, pochopitelná, a proto lidmi akceptovaná. Co teď ale s chaosem, kterým vládní nekompetentnost ještě zhoršila již tak tíživou situaci?
 
Jak by hlasovali křesťanští demokraté, kdyby byla svolána mimořádná schůze, která by měla vykonat kontrolní pravomoc nad nouzovým stavem? To je otázka, na kterou odpovídal Marek Výborný: „Vláda se do této situace především vůbec nemusela dostat. Kdyby minulý týden přistoupila odpovědně, hlavně tedy pan premiér, k těm jednáním o některých požadavcích, například i na zpřísnění některých opatření, která dávají smysl, a naopak na uvolnění některých, která smysl nedávají.  A když už jsme se tam dostali, tak vyhlásit nouzový stav bez toho, že by byl nějak řádně zdůvodněn, tak to mi přijde velice nebezpečné.“

Více zde.

kategorie Z médií