KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Nedokážu si představit, že by na tomto území jednou probíhala těžba, řekl po seznámení s hornickou k
Zpět

Nedokážu si představit, že by na tomto území jednou probíhala těžba, řekl po seznámení s hornickou krajinou u Krupky Jurečka

Přidáno 2. 3. 2020
Ilustrační foto
impuls.cz

Hornická krajina Krupka, která je součástí Hornického regionu Krušnohoří/Erzgebirge zapsaného na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, je v ohrožení. Stát chce totiž u Krupky prostřednictvím podniku Diamo zkoumat ložiska nerostů.

Ministerstvo životního prostředí už zahájilo řízení ve věci stanovení průzkumného území nerostného bohatství v horském terénu nad Krupkou. Pokud by k němu skutečně došlo, může být podle vedení Krupky soubor památek vyškrtnutý ze světového seznamu. Město proto s postupem státu zásadně nesouhlasí.

„Jsme odhodláni udělat vše pro to, abychom ochránili kulturní dědictví, ale také životní prostředí nás všech i dalších generací. Domníváme se, že kvalitní život nelze vyvážit finančními efekty případné budoucí těžby. Tento kraj si zaslouží zlepšování životního prostředí a nikoliv pravý opak,“ řekl místostarosta Krupky Rostislav Kadlec z KDU-ČSL (Krupka naše město).

„Vnímám velkou obavu vedení města Krupky, že monitorovací práce, ke kterým běží správní řízení, mohou mít výrazné dopady na život lidí v tomto území a také na Hornickou krajinu Krupka,“ řekl Jurečka.

„Určitě se budu ptát ministrů průmyslu a obchodu, životního prostředí, ale i premiéra, jakým způsobem jsou propojeny informace, aby jeden zájem státu nenarušoval druhý. Nedokážu si představit, že by na tomto území jednou probíhala těžba. Je to podle mě jen marnění času a peněz daňových poplatníků,“ dodal Jurečka.

Více zde.

kategorie Z médií