KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Naši členové jsou k ODS velmi ostražití, tvrdí nový předseda lidovců Jurečka
Zpět

Naši členové jsou k ODS velmi ostražití, tvrdí nový předseda lidovců Jurečka

Přidáno 4. 2. 2020
Ilustrační foto
aktualne.cz

Marian Jurečka hned po svém zvolení předsedou KDU-ČSL pocítil, že mu řada lidí vyčítá vládnutí s Andrejem Babišem a také jeho skepsi ke spolupráci s ODS. "Mnoho našich členů si pamatuje, že za spoustu dřívějších problémů mohla ODS," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Sám ale připouští, že si je také vědom chyb, jichž se s lidovci v minulosti, při vládnutí s ANO, dopustil.

Četl jste si reakce lidí, které se objevily po vašem zvolení předsedou strany?

Částečně jsem je sledoval. Ty, co byly osobně směřovány na mě, tak šlo o několik tisíc gratulací a zpráv s podporou. Ale samozřejmě jsem zaregistroval i kritiku.

Co jste na ni říkal?

Mám na to jedinou odpověď. Politika nemá smysl hodnotit den po zvolení do nějaké práce, ale má smysl ho hodnotit v okamžiku, kdy jsou za ním nějaké výsledky. Potom se bavme, jestli jsou jeho výsledky dobré, nebo špatné.

Řada lidí vás podezírá, že budete více svolný k vládě s Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO.

Zaregistroval jsem, že někteří komentátoři a lidé na Twitteru mají pocit, že s volbou Mariana Jurečky do čela KDU-ČSL je automaticky zřejmé, že strana půjde do vlády s hnutím ANO. Já jsem ale něco takového nikdy nikde neřekl. Já jsem pouze tuto variantu nevyloučil. Stejně jako ji nevylučuje například ODS, Piráti nebo STAN. A stejně jako předsedové těchto stran také já říkám, že nepůjdeme do vlády, ve které by byl někdo, kdo je trestně stíhaný, nebo je ve střetu zájmů.

Na rozdíl od předsedů ODS, Pirátů, STAN a TOP 09 jste však už seděl s Babišem ve vládě a podpořil některé návrhy ANO na změny zákonů.

Nejsem nepopsaný list papíru, a jsem zvyklý na kritiku z dob, kdy jsem pracoval jako ministr zemědělství ve vládě Bohuslava Sobotky. Ale všem říkám: počkejte na mé konkrétní kroky předsedy a potom přijďte a kritizujte.

S kritikou vůči vám vystoupil loni v březnu na sjezdu KDU-ČSL i samotný tehdejší předseda vaší strany Marek Výborný. Vyčetl vám právě přílišnou vstřícnost k Babišovi.

Marek Výborný loni na sjezdu použil něco, co tehdy u některých lidí kolovalo, ale já jsem kdykoliv schopný fakty vyvrátit, že to nebyla pravda.

Tvrdil, že jste v tehdejší vládě pomáhali Babišovi "s dotacemi biopaliv, mlčeli k jeho zasahování do médií, tolerovali jeho dotační podvod a nakonec spolkli i daňový fígl s dluhopisy".

My jsme si to vyříkali ještě na sjezdu, a to hned druhý den po jeho projevu. Tehdy se mi Marek omluvil za to, jak to řekl a co řekl.

Celý rozhovor zde.

kategorie Z médií