KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Na rodičích ani výchovném nemůžeme šetřit. Státní rozpočet to neohrozí
Zpět

Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Na rodičích ani výchovném nemůžeme šetřit. Státní rozpočet to neohrozí

Přidáno 13. 1. 2023
Ilustrační foto
lidovky.cz

Nesouhlasím s tím, aby maminky pobíraly nižší penzi jen proto, že se staraly o děti. Naopak, rodiče si zaslouží naši podporu. Proto jsem od začátku podporovala návrh KDU-ČSL z roku 2018, který přidá 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. Po dlouhých politických bojích se jej podařilo prosadit s platností od 1. ledna 2023.

Jak ukazují loňská data agentury Median, lidé v Česku si přejí, aby stát dokázal spravedlivě nastavit důchodový systém. Jen necelá čtvrtina z nich se však domnívá, že tomu tak v současnosti je. Markantně lze nerovnosti pozorovat na rozdílu mezi penzemi žen a mužů, který dle dat z letošního dubna činil necelé tři tisíce korun.

Koncept výchovného se poprvé objevil jako opoziční návrh KDU-ČSL, a to hned na začátku volebního období minulé vlády. Cílem bylo narovnání nerovnosti mezi důchody žen a mužů. Tehdejší kabinet Andreje Babiše však návrh odmítl, a tak na čas zapadl a přestalo se o něm mluvit.

Více zde.

kategorie Z médií