KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Mladí lidovci mají poprvé předsedkyni. KDU-ČSL podporuje ženy, aby se nebály jít do politiky, říká H
Zpět

Mladí lidovci mají poprvé předsedkyni. KDU-ČSL podporuje ženy, aby se nebály jít do politiky, říká Helena Martinková

Přidáno 19. 4. 2022
Ilustrační foto
Studentské listy

Mladí lidovci si minulý týden do čela zvolili vůbec první ženu – dosavadní místopředsedkyni mládežnické organizace Helenu Martinkovou. KDU-ČSL přitom má dlouhodobě s vyrovnaným zastoupením ve sněmovně a vedení potíže. „Je to propojené i s tím, jak to funguje ve společnosti a politice celkově. Začíná to už tím, že zastoupení v rámci členské základny je menší a proporčně je potom menší zastoupení i ve vedoucích funkcích. Ale podpora tu je,“ říká mladá politička v rozhovoru pro Studentské listy. Představuje také projekt Volební akademie žen, který má členkám lidovců poskytnout podporu v tom, aby se nebály kandidovat do politických funkcí.

V čele lidovecké mládežnické organizace stojíte jako první žena. Jak vnímáte zastoupení žen v české politice?
Je menší, než bychom chtěli a než by bylo ideální. Bylo by skvělé, kdyby zapojení žen do reprezentace bylo takové, jaké je reálně ve společnosti, což nyní samozřejmě není. Je však vidět že trend se obrací a situace se zlepšuje, ale je tu ještě spousta toho, co je potřeba udělat, aby zastoupení žen v politice rostlo. 

A zastoupení političek v rámci lidovců, vaší domovské strany?
Myslím, že u nás je prostor k zapojení všech, není to tak, že by tu pro ženy nebylo místo. Je to propojené i s tím, jak to funguje ve společnosti a politice celkově. Začíná to už tím, že zastoupení v rámci členské základny je menší a proporčně je potom menší zastoupení i ve vedoucích funkcích. Ale podpora tu je.

 

KDU-ČSL v této souvislosti uskutečňuje projekt Volební akademie žen, která si klade za cíl poskytovat podporu lidoveckým kandidátkám.
Volební akademie žen vznikla ve spolupráci členů KDU-ČSL, jeden ze zakladatelů je i bývalý předseda Mladých lidovců (Václav Pláteník, spolek vedl do roku 2021, pozn. red.). Funguje už několik let tak, že ženy se vždy sejdou v rámci workshopů, kde se školí na soft skills a další věci, které se v politice hodí. Jde o podporu v tom, aby se do politické kandidatury nebály jít. Takové školení probíhá jednou ročně o víkendu a setkávají se tam jak členky KDU-ČSL včetně Mladých lidovců, tak ženy mimo KDU-ČSL. V rámci strany krom toho také existuje sdružení žen.

Více zde. 

kategorie Z médií