KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ministryně Hubáčková (KDU-ČSL): Green deal je teď ještě důležitější, šetřit energie musí začít každý
Zpět

Ministryně Hubáčková (KDU-ČSL): Green deal je teď ještě důležitější, šetřit energie musí začít každý u sebe

Přidáno 30. 5. 2022
Ilustrační foto
reflex.cz

V souvislosti s energetickou krizí a snižováním závislosti na ruském plynu je třeba přehodnotit energetickou koncepci, nikoli cíle, které se Česká republika zavázala plnit. Navzdory nepředvídatelné situaci se kabinet Petra Fialy nechystá odložit ani dlouhodobý plán skoncovat do roku 2033 s těžbou uhlí. „Byla doba, kdy jsem dokonce slyšela, že Green Deal je mrtev. Ze strany vlády to ale nikdy nebyla pravda, nikdy jsme tímto směrem neuvažovali,“ vylučuje ministryně životního prostředí Anna Hubáčková zásadní změny v energetické transformaci, kterou koalice proklamovala v lednovém programovém prohlášení. Předmětem diskuze podle ní není ani prodloužení provozu, nebo dokonce otevírání nových dolů.  

Z původního záměru uzavřít v následujících jedenácti letech všechny uhelné doly, podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové slevit nelze, protože z globálního hlediska je míra, jakou spalování fosilních paliv zatěžuje planetu, neúnosné. Otázkou ale zůstává, jak ho naplnit. „Stále ještě nemáme úplně jasno, jak využívat plyn, který jsme si vyjednali jako přechodné palivo. Velmi jsme se na to nastavili, měli jsme to odsouhlasené. V zásadě první den roku jsme se dověděli, že jo, že plyn bude přechodným palivem, rozběhly se různé projekty a 24. února, zhruba za pět, šest týdnů se situace změnila a velmi,“ připouští nečekané komplikace.

Řešením by kromě využití obnovitelných zdrojů, které zatím nedokážou být plnohodnotnou náhradou, mohl být zkapalněný zemní plyn, bioplyn nebo vodík a do budoucna rozšíření jádra v podobě modulárních jaderných elektráren. „Musíme jít rapidně do snižování spotřeby energie. Začneme u domácností – každý u sebe. Pak průmysl a je to cestou změny technologií, zateplování, výměny nějakých energetických spotřebičů, v podstatě změnou technologií a výroby, to je jedna část, kterou musíme snížit, a nebudeme energii potřebovat. Druhá část je ji nahradit,“ má jasno Hubáčková, která se osobně věnuje osvětě a vzdělávání v otázkách životního prostředí a chápe nespokojenost mladých lidí s liknavým přístupem k ochraně klimatu. „Část lidí, a možná je to právě zdražením těch energií, byla k tomu donucena, nikoliv tak, že by šli vědomě a cíleně, ale už teď tak uvažují, protože šetří peníze,“ registruje jisté změny spotřebitelského chování.

Více zde

kategorie Z médií