KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ministr Nekula: Pokud zemědělci chtějí více dotací, ať přejdou do režimu ekologického zemědělství
Zpět

Ministr Nekula: Pokud zemědělci chtějí více dotací, ať přejdou do režimu ekologického zemědělství

Přidáno 1. 2. 2022
Ilustrační foto
Český rozhlas

Zástupci velkých zemědělských podniků varují, že úprava dotací, kterou prosadila vláda, přinese zdražení základních potravin a jejich firmy přivede k úpadku. Bude ministerstvo zemědělství úpravu dotačního systému ještě měnit? Nebo k tomu bez ohledu na chystané protesty velkofarmářů nenachází žádný důvod? Hostem Vladimíra Kroce ve Dvaceti minutách Radiožurnálu je ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Ve středu chtějí zemědělci zopakovat svůj protest z 20. ledna. Vyzvaly je k tomu Zemědělský svaz a Agrární komora. Plánovaná úprava rozdělování evropských zemědělských dotací v tuzemsku podle velkých zemědělců nespravedlivě zvýhodňuje ty menší. Není to pravda? 
Myslím si, že v současné době nastavujeme rovnovážný stav. V dotačním systému je řada míst, která jsou vhodnější pro menší zemědělce, některá jsou vhodnější pro ty větší. Každý zemědělec si najde zajímavější portfolio. Musíme říct, že dosud byli menší zemědělci v jisté nevýhodě. My tu situaci trochu ladíme.

Proč byli v nevýhodě?
Velkou roli hraje to, že větší zemědělci mají konkurenční výhodu v rozsahu a menší zemědělci nemají administrativu, aby na dotační tituly dosáhli – zejména v Programu rozvoje venkova. Proto se snažíme podpořit menší zemědělce v přímých platbách, aby se jednodušší formou dostali k dotačním prostředkům a aby jejich hospodaření bylo komfortnější.

Více zde

kategorie Z médií