KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ministr Nekula: Argumenty velkých zemědělců o zdražování potravin kulhají. Potřebujeme je převychova
Zpět

Ministr Nekula: Argumenty velkých zemědělců o zdražování potravin kulhají. Potřebujeme je převychovat, říká ministr Nekula

Přidáno 31. 1. 2022
Ilustrační foto
Deník N

Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) jmenoval prezident Miloš Zeman ministrem jako posledního člena vlády Petra Fialy (ODS) 2. ledna. Nekula byl totiž v izolaci s covidem-19. Jen osm dnů po jeho nástupu do úřadu se kvůli „jeho“ dotační politice vydalo několik tisíc zemědělců demonstrovat do ulic. Bývalý starosta a současný místostarosta jihomoravských Těšetic popisuje v rozhovoru své plány s českými lesy, zemědělskými dotacemi i „deagrofertizací“ významných zemědělských fondů.

Jen devět dnů po nástupu do úřadu jste představil návrhy na změny vyplácení klíčových zemědělských dotací, které vyvolaly protesty větších zemědělců. Ti malí ale také nejsou nadšení, protože jste nezavedli slibované zastropování přímých plateb na hektar. Proč jste od zastropování nakonec ustoupili, ačkoliv jste to slibovali v programovém prohlášení vlády? Pod tlakem velkých firem?
Měli jsme tady obrovskou pestrost názorů a hledali jsme konsenzus. Ten byl finálně dojednán na koaliční radě. Já jsem se třeba klonil k patnáctiprocentní variantě redistributivní platby (rozdělení patnácti procent z celého balíku peněz na přímé platby na prvních 150 hektarů každého zemědělce, tyto platby zvýhodňují menší rolníky, pozn. red.), ale zároveň jsem chtěl udělat silné zastropování.

Proč?
Kdyby totiž byla redistributivní platba nižší, než jak jsme se nakonec shodli – třeba deset, dvanáct, patnáct procent (koaliční rada se ale nakonec shodla na 23 procentech, pozn. red.) –, pak má smysl udělat zastropování s odpočtem mzdových nákladů. Pak by se řešilo, jak moc by se mohlo odpočítávat, a to by vygenerovalo objem prostředků, který by se dál přerozdělil.

Ale pokud jsme došli ke kompromisu 23 procent redistributivní platby, pak by zastropování s odpočtem mzdových nákladů vytvořilo tak mohutný polštář, že by „nebylo co odečítat“. Takže udělat zastropování jen kvůli tomu, abychom měli odfajfkováno, že jsme si ho udělali, by ve finále k ničemu nebylo.

Jen bychom zemědělce „prudili“ spoustou zbytečné byrokracie a přidělali bychom spoustu práce pracovníkům SZIF (Státního zemědělského intervenčního fondu, pozn. red.).

Více zde. 

 

kategorie Z médií