KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ministr Nekula (KDU-ČSL) popsal postup vymáhání dotací pro Agrofert. Soud nevyloučil
Zpět

Ministr Nekula (KDU-ČSL) popsal postup vymáhání dotací pro Agrofert. Soud nevyloučil

Přidáno 18. 2. 2022
Ilustrační foto
FORUM24

Až Evropská komise zašle České republice finální auditní zprávu, bude obsah zprávy analyzován a rozhodneme o dalším postupu, včetně zvážení případného soudního řešení s ohledem na právní aspekty celého případu, nastínil v rozhovoru pro deník FORUM 24 ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) postup případného vymáhání dotací pro Agrofert. Zároveň se vyjádřil k pokračujícímu stavu protestní pohotovosti u části zemědělců nebo k případné personální obměně ve Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF) a vlivu Agrofertu na tento orgán.

K čemu jste dospěli na jednání s představiteli Asociace soukromého zemědělství?
Při všech jednáních s Asociací soukromého zemědělství, ale i dalšími nevládními zemědělskými organizacemi jsme v průběhu ledna diskutovali především změny Strategického plánu Společné zemědělské politiky. Finální podobu jsme potom představili na pracovní skupině ministerstva zemědělství. Zásadní změnou proti původnímu návrhu byl parametr takzvané redistributivní platby, která se zvýšila z deseti na třiadvacet procent z celkové částky na přímé platby. Ta bude určena na podporu prvních 150 hektarů, dostanou ji všichni zemědělci bez ohledu na velikost.

Tyto změny pozitivně hodnotí i Evropská komise. Díky nim výrazně podpoříme menší zemědělce a ty, kteří chtějí dělat něco navíc pro naši krajinu. Současně ale bude zajištěna i dostatečná podpora pro větší podniky, které budou hospodařit v souladu s dotačními pravidly. Výše redistributivní platby je současně natolik vysoká, že umožní České republice nezavádět zastropování přímých plateb, tedy hlavní zemědělské dotace, pro největší podniky. Každý bude mít navíc možnost dobrovolně vstoupit do programů, které jsou bližší přírodě, jako je například ekologické zemědělství. Tento a další programy budou výrazně finančně podporovány. Diskutovali jsme také o tématech, která vychází z programového prohlášení vlády. Například o snižování byrokratické zátěže či podpoře rodinného podnikání.

Více zde. 

kategorie Z médií