KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Ministr Jurečka: O příspěvek kvůli drahým energiím požádalo už dvacet tisíc lidí a přibývají další
Zpět

Ministr Jurečka: O příspěvek kvůli drahým energiím požádalo už dvacet tisíc lidí a přibývají další

Přidáno 13. 2. 2022
Ilustrační foto
Novinky.cz

Vláda vyslyší volání odborů po dalším jednání o platech ve veřejné sféře, jež v upraveném návrhu státního rozpočtu proti původnímu plánu minulého kabinetu navýšila méně, anebo vůbec. Právu to řekl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-­ČSL). 

Vláda schválila nový návrh rozpočtu pro letošní rok, který je proti tomu navrženému bývalou vládou Andreje Babiše (ANO) úspornější. Dotkly se škrty nějak i vašeho resortu, a případně výdajů typu sociálních dávek?
Škrty se jednotlivých dávek a podpor přímo nedotknou. Jsou totiž dány zákonem. My jsme ale v resortu úspory našli, jsou v běžných výdajích. Také počítáme s nižšími výdaji třeba v oblasti politiky zaměstnanosti. Aktualizovaná makroekonomická predikce totiž pro letošní rok počítá s nižší mírou nezaměstnanosti, takže jsem se rozhodl alokovat pro tyto položky nižší částku, než byla původně určena.

V tiskové zprávě jste konstatovali, že vzhledem k nižšímu počtu nezaměstnaných bude potřeba méně peněz na podpory. Zmiňovali jste tam také, že bude potřeba i méně peněz na náhradní výživné a další dávky. Ale nějak si nedovedu představit, že by neplatiči alimentů najednou začali výrazně víc platit.
Je to důsledek skutečnosti, že už v loňském roce bylo na náhradní výživné vyčleněno více prostředků, než o kolik samoživitelé požádali. Takže jsem narovnal původní odhady s realitou. A tak jsme upravovali i tento parametr v letošním roce.

A u jakých dalších dávek ještě očekáváte pokles celkových výplat?
Myslím, že to je asi tak všechno. Ale rád bych ujistil, že na dávky je nárok daný zákonem, a kdyby došlo k nějaké změně situace, tak to ministerstvo musí v průběhu roku upravit. Takže kdyby makroekonomická predikce z nějakých důvodů pravdu neměla, ministerstvo to stejně musí pokrýt.

Více zde. 

kategorie Z médií