KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Minimální důchod a bonusy za děti. Reforma podle Jurečky (KDU-ČSL)
Zpět

Minimální důchod a bonusy za děti. Reforma podle Jurečky (KDU-ČSL)

Přidáno 11. 4. 2022
Ilustrační foto
peníze.cz

Nová důchodová komise má tentokrát pracovat rychle. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce mít kompletně hotovo už v příštím roce. Do penzí chce dostat zásluhovost za výchovu dětí nebo mezigenerační solidaritu. To má zvýšit i příjmy. Zvyšovat daně pak nebude třeba, vysvětluje v rozhovoru pro Peníze.cz.

Kdy chcete mít hotový návrh důchodové reformy?
Letos máme čas na přípravu konkrétních parametrů a projednání reformy s opozicí. Během příštího roku bych konkrétní návrhy chtěl provést legislativním procesem a mít hotovo.

O čem jste už teď přesvědčený, že chcete u důchodů nově zavést?
Klíčové věci máme v koaličním programu. Jde například o zavedení minimálního důchodu, chceme posílit mezigenerační solidaritu přes asignaci, upravit princip pro výpočty důchodů, kde nechceme, aby jedinou zásluhovostí byla doba a výše výdělků. Snažíme se také prosadit zásluhovost i za čas investovaný do výchovy dětí. U všeho je teď třeba doladit parametry. Chceme také snížit minimální dobu pojištění z 35 na 25 let. Mnoho věcí bylo už dobře prodiskutováno i připraveno v předchozí důchodové komisi, kterou vedla Danuše Nerudová. Nemám ambice to rozmetat a říct, že bylo všechno špatně. Naopak jsou tam věci, na kterých byla široká shoda, tak je pojďme dopracovat.
 

Plánujete tedy rozdělení důchodů na nultý a první pilíř, jak to ministerstvo navrhovalo pod vaší předchůdkyní Janou Maláčovou?
Jak to terminologicky nazveme, je druhotná věc. Pro nás je klíčové říct, že stanovujeme výši minimálního důchodu. Tím se vyřeší mnoho dalších problémů, včetně některých nákladů, které stát má. Lidé s velmi nízkými důchody dnes tvoří zátěž pro sociální systém, pro jeho administraci. Tito lidé žádají o další podpory. S minimálním důchodem se tato agenda ušetří.

Více zde. 
kategorie Z médií