KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Michaela Šojdrová: Když vláda nepouští některá média na tiskovky, zneužívá nouzový stav
Zpět

Michaela Šojdrová: Když vláda nepouští některá média na tiskovky, zneužívá nouzový stav

Přidáno 14. 12. 2020
Ilustrační foto
Forum 24

Jedním z témat, kterými se v Evropském parlamentu zabývá Michaela Šojdrová, je svoboda médií a podpora jejich nezávislosti. Deníku FORUM 24 v rozhovoru objasnila, jakým způsobem by měla tuto svobodu a nezávislost řešit Evropská komise, jaká jsou nová ohrožení vzniklá v souvislosti s pandemií koronaviru, a vyjádřila se také k tomu, že deník FORUM 24 stále nemá možnost pokládat otázky na tiskových konferencích vlády.

Jak by měla být ze strany Evropské komise podporována nezávislá média?
Jako Evropský parlament jsme přijali zprávu, ve které jsme se jasně vyjádřili v tom smyslu, že pandemie přinesla určitá nová rizika pro nezávislost médií. Navrhujeme, aby Evropská komise předložila nový unijní rámec, který by zaručoval poskytovatelům veřejnoprávních médií nezávislost. Zejména by tento unijní rámec měl sledovat to, v jakém režimu veřejnoprávní média fungují.
Abych to vysvětlila. Rozlišujeme nezávislost médií jako takových, novinářů, kteří by měli ctít etický kodex, ověřovat fakta a měli by se vyjadřovat a psát profesionálně, odborně a hlavně nezávisle na politickém tlaku. Zároveň se specificky díváme na tu část médií, která jsou veřejnoprávní a která mají úkoly ze zákona. Ten unijní rámec by se měl týkat hlavně těchto služeb, ale měl by se zabývat celkově nezávislostí na politické moci.
Co je aktuálně největším problémem členských států v otázce svobody médií?
Jsou členské státy, jejichž politická reprezentace využívá současnou situaci různých omezení, stavů nouze i obav občanů. V některých případech víme, že je tu určitá snaha omezovat přístup k informacím. Vzpomeňme si, že i v českém parlamentu proběhla debata, během níž poslanci chtěli informace o tom, koho vláda oslovila, jakým způsobem vybírala některé poskytovatele služeb nebo lékařských a zdravotnických prostředků během první vlny pandemie. Všichni jsme chápali, že jde o krizovou situaci, nicméně ani ta by neměla bránit transparentnosti. To, co jako europoslanci vnímáme, je obava ohledně omezování přístupu k informacím, které potom novináři mohou sdělovat veřejnosti. Dalším velkým problémem je šíření dezinformací. Tam, kde nejsou informace, tam se i nejlépe daří dezinformačním kampaním. Ať už jde o postupy jednotlivých států proti covidu, o tom, co je účinné, teď jsme svědky dezinformační kampaně ohledně podmínky právního státu. Členské země se totiž musí snažit naplňovat to, co chápeme jako právní stát.

Více zde

kategorie Z médií