KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Michaela Šojdrová (KDU-ČSL): Turecko má stále šanci se vrátit k demokracii. Tehdejší puč ale autokra
Zpět

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL): Turecko má stále šanci se vrátit k demokracii. Tehdejší puč ale autokratický způsob vládnutí jen urychlil

Přidáno 16. 7. 2021
Ilustrační foto
Česká televize

Přesně před pěti lety zahájili vzbouřenci puč v Turecku. Vládní síly převrat rychle potlačily a začalo zatýkání. Jak se od té doby země proměnila? A kam směřuje? Nejen na to odpoví v pořadu Události, komentáře europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

„V době, kdy se tyto události odehrávali, jsem se situaci v Turecku věnovala jako členka delegace EU v Turecku. Napadlo mě, že to je odpor směrem k Erdoganovi. Už v té době se totiž začal vyvíjet diktátorským směrem. S opozicí bojoval a toto byl signál, že se to části společnosti nelíbí. Samozřejmě jsme měli obavy, co bude následovat. A přišlo bohužel tvrdé násilí vůči vlastním obyvatelům,“ uvedla lidovecká europoslankyně.

Jak je na tom Turecko dnes? Podle europoslankyně tehdejší puč urychlil autokratický způsob utužovaní. „Puč byl využit k tomu, že nastaly obrovské čistky v armádě, školách, administrativě nebo mediích. Dnes je to tak, že jsou dokonce vypínány určité internetové stránky. 160 novinářů bylo okamžitě zavřeno. Všechno je nyní pod vládou vládní strany,“ dodala Šojdrová s tím, že kdo chce dnes v Turecku něco znamenat, musí být členem vládní strany. „Je ale evidentní, že opozice a občanská společnost žije. A Jako Evropská unie je musíme podporovat. Stále věříme, že Turecko má šanci vrátit se k demokracii,“ doplnila Šojdrová.

Více zde.

kategorie Z médií