KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Michaela Šojdrová (KDU-ČSL): Ryby sami neuchráníme. Snižování počtu predátorů je věcí celé Evropské
Zpět

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL): Ryby sami neuchráníme. Snižování počtu predátorů je věcí celé Evropské unie

Přidáno 1. 12. 2023
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Na kolik letos vyjde vánoční kapr? Co vše se nakonec promítne do jeho ceny? Jak jsme na tom s konzumací ryb a jak rádi dáváme přednost těm domácím, sladkovodním před dováženými mořskými rybami? To byla témata speciálu pořadu 360° CNN Prima NEWS „Soběstačné Česko“, jehož hostem byla europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

 

„Problém s poptávkou po sladkovodních rybách v České republice začíná samozřejmě u našich stravovacích návyků. Bohužel pozorujeme nedostatek pokrmů z ryb například ve školních jídelnách. Aktuálně jsme jako Češi hluboce pod průměrem konzumace rybího masa, v Evropské unii je průměr 22 kilogramů ryb,“ uvedla europoslankyně.

Obnovování rybích populací je však náročné, a to například kvůli zvyšujícímu se množství predátorů v přírodě. „Kormorán již patří mezi zvířata, jejichž odstřel je v České republice povolen. Chybí nám ale lidé, kteří by odstřel prováděli. Snižování počtu predátorů přitom není věcí jen České republiky, ale celé Evropské unie, a to zejména těch zemí, z nichž k nám ptáci přelétají. Hnízdění na našem území totiž dle ornitologů není tak silné. Musíme se tedy dohodnout na tom, aby i tyto země přijaly potřebná opatření. Rizika predátorů navíc eliminují i nové recirkulační technologie, na něž jsou vypsány dotace,“ vysvětlila Šojdrová.

Více zde.

kategorie Z médií