KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Michaela Šojdrová (KDU-ČSL): Nová pravidla využití nových genomických technik ve šlechtění rostlin p
Zpět

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL): Nová pravidla využití nových genomických technik ve šlechtění rostlin představují zásadní zlom

Přidáno 27. 7. 2023
Ilustrační foto
Zemědělec

KOMENTÁŘ: Evropská komise konečně představila návrh legislativy k využití nových genomických technik (NGTs) ve šlechtění rostlin. Tuto diskusi poctivě sleduji dlouhodobě, protože jsem byla tou, kdo tuto debatu v zemědělském výboru Evropského parlamentu před třemi lety otevřel. NGTs totiž mají významné přínosy nejen pro zemědělce, ale i pro koncové spotřebitele. Nová legislativa ohledně možnosti jejich užívání proto představuje zásadní zlom.

Po třech letech, co jsem téma nových genomických technik do Evropského parlamentu poprvé přinesla, představila Evropská komise počátkem července konečně nový návrh legislativy k jejich využití. Jsem velkým zastáncem povolení technik editace genomu v zemědělství. Jejich využití v praxi znamená odolnější, kvalitnější i zdravější potraviny. Dlouhodobě jsem komisi vyzývala, aby změnila legislativu a umožnila nové šlechtitelské postupy, zejména pak NGTs, které jsou ve srovnání s GMOs vědecky pokročilejší, bezpečnější a přesnější. Zmíněný návrh proto považuji za svůj úspěch. Právě o něm, ale i o samotných přínosech NGTs budeme diskutovat na akci European Food Fórum s názvem New Genomic Techniques EU Proposal: Legal Framework and Enforcement Challenges, (Návrh EU o nových genomických technikách: Právní rámec a problémy při jeho prosazování), kterou spoluorganizuji. Mám velkou radost, že se podařilo tuto diskusi uspořádat.

Velmi se těším na výměnu názorů mezi všemi zúčastněnými stranami. Takové debaty jsou klíčové, protože návrh legislativy přichází s mnoha očekáváními. V prvé řadě ale očekávám to, že návrh zastaví tento spor, který byl zdrojem frustrace evropských výzkumníků i celého zemědělského odvětví.

Více zde.

kategorie Z médií