KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Michaela Šojdrová (KDU-ČSL): Neumím si představit Rusko na olympiádě
Zpět

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL): Neumím si představit Rusko na olympiádě

Přidáno 26. 10. 2023
Ilustrační foto
Deník

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) pochází z jihu Moravy a již druhé volební období působí v evropské politice. Věnuje se především otázkám spojeným se zemědělstvím. Neopomíjí však ani aktuální politické problémy. Patří k razantním odpůrcům účasti ruských sportovců na olympiádě v Paříži.

V letošním roce začala platit nová evropská zemědělská politika. Pocítili to už naši sedláci?
Ano, od 1. ledna začala platit nová pravidla zemědělské politiky. A zejména takzvaný národní strategický plán, který tato pravidla transformuje pro české podmínky. Jejich měřitelné dopady budeme ještě sledovat. Zatím se změnila řada formálních věcí, jako jsou takzvaná ekoschémata. Kromě plošných plateb na hektar zemědělci žádají o prostředky na zlepšené ekologické postupy. Těmi chceme chránit půdu, vodu či biodiverzitu. Neslyšela jsem zatím žádné negativní ohlasy. Jedná se o rozdělování peněz tak, aby zemědělci plnili svou produkční roli, a zároveň, aby se posílila ochrana půdy a krajiny.

Bohužel konflikt na Ukrajině změnil mnohé i v tomto ohledu, že?
V době, kdy byla připravována tato strategie nazvaná Z pole na vidličku, válka na Ukrajině ještě nebyla. Na zemědělce nedopadaly dražší energie, dražší nebo nedostupná hnojiva. Přístup a očekávání byly jiné. Je také pravda, že Evropská komise a ministři členských zemí zareagovali zjednodušením několika podmínek, abychom zemědělcům, kteří měli složité externí podmínky, nekomplikovali život ještě složitou byrokracií. Jestli můžu říci něco, co se nepodařilo novou zemědělskou politikou zlepšit, je to snížení byrokracie. Na tom se musí ještě pracovat.

Více zde.

kategorie Z médií