KDU.breadcrumbs.homeAktuality Z médií Michaela Šojdrová (KDU-ČSL): Měli by se ruští a běloruští sportovci účastnit LOH 2024?
Zpět

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL): Měli by se ruští a běloruští sportovci účastnit LOH 2024?

Přidáno 25. 7. 2023
Ilustrační foto
Katolický týdeník

KOMENTÁŘ: Olympiáda v Paříži se blíží, ruská agrese na Ukrajině bohužel stále pokračuje. Měli by se ruští a běloruští sportovci účastnit soutěží pod neutrální vlajkou? To byla klíčová otázka konference, kterou jsem pořádala na červencovém plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. Hlavním hostem byl diplomat Michael Žantovský, který koordinuje expertní komisi Českého olympijského výboru. 

Vztahy mezi politikou a sportem se vždy prolínaly a často křížily. Dopady sportovní diplomacie můžeme pozorovat od nepaměti. Jedním z výrazných příkladů je zákaz účasti Jihoafrické republice na olympijských hrách v letech 1964–1992 kvůli politice rasové segregace. Tehdy poprvé Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zakázal konkrétnímu státu účast na olympiádě. Zcela opačný příběh zažili čeští sportovci v roce 1984, kdy celý východní blok bojkotoval olympiádu v USA. Ačkoliv má být sport neutrální, olympiáda vždy byla prestižní záležitostí s návazností na vysokou politiku. Představitelé nedemokratických systémů Putin a Lukašenko jsou si toho dobře vědomi a úspěch svých sportovců dlouhodobě využívají jako nástroj vnitřní i vnější politické propagandy.

Do letní olympiády zbývá rok a Paříž se na ni poctivě chystá. O pár tisíc kilometrů dál Rusko stále okupuje Ukrajinu. Už od starověku je přitom olympiáda symbolem míru a férového soupeření. Sportovci podporující ruskou vojenskou agresi jsou s myšlenkou míru a fair play v přímém rozporu. Přístup MOV k účasti ruských a běloruských sportovců je pro mne velkým zklamáním. O to víc si vážím stanoviska Českého olympijského výboru (ČOV). Podle návrhu expertní komise ČOV by ruští i běloruští sportovci, kteří by chtěli na olympiádě startovat pod neutrální vlajkou, museli podepsat čestné prohlášení, kterým odsoudí jakoukoliv agresi proti kterémukoliv z členských států OSN. Tím by prakticky odsoudili i ruskou invazi na Ukrajinu. Tento návrh považuji za dobrý kompromis, který by mohl získat podporu většiny členů MOV.

Více zde.

kategorie Z médií