V pondělí 26. června proběhne konference skupiny Evropských lidovců s názvem „Silnější Evropa: bezpečnost a obrana Unie a západního Balkánu“. Skutečnost, že skupina vybrala jako místo konání Split, který leží necelých 50 kilometrů od hranic s Bosnou a Hercegovinou, jistě není náhodná. Toto město a jeho širší okolí sloužilo léta jako klíčové útočiště pro ty, kteří utíkali před válkou v Bosně a Hercegovině. Právě ve Splitu byla v červenci 1995 podepsána deklarace, která připravila půdu pro Daytonskou mírovou dohodu, která v prosinci 1995 oficiálně ukončila válku.
V listopadu loňského roku prodloužila Rada bezpečnosti OSN mandát mise EUFOR-Althea, která je často považována za nejúspěšnější vojenskou a civilní misi Evropské unie. Do roku 2004 částečně zajišťovaly mír a stabilitu Stabilizační síly (SFOR) a Implementační síly (IFOR) pod vedením NATO. Od té doby jsou stabilizační síly EUFOR-Althea pod vedením Evropské unie pověřeny pomocí při realizaci vojenských cílů zakotvených v Daytonské mírové dohodě z roku 1995. EU se podařilo zajistit mír a stabilitu v zemi, přičemž spolupráce s místními orgány snížila celkový počet vojáků ze 400 000 na armádu složenou z 10 000 vojáků ve třech vojenských složkách pod společným velením na státní úrovni.
Ačkoli mise EUFOR-Althea nepochybně přispěla k trvalému míru, nesmíme zapomínat na to, že Bosna a Hercegovina není ani 27 let od skončení války ještě ani zdaleka stabilní. Političtí aktéři stále přiživují rozpory a pokusy o odtržení, zatímco nevyřešené otázky, jako je například volební zákon, zpomalují cestu země do EU. Dodnes se o udržení míru a stability stará Úřad vysokého představitele a Rada pro implementaci míru. Evropská sedmadvacítka i přesto v prosinci loňského roku udělila Bosně a Hercegovině status kandidátské země. Toto rozhodnutí bylo historické a svědčí o zlomovém okamžiku v evropské politice rozšiřování.
Více zde.