KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Michael Kohajda (za KDU-ČSL): Příští rok se inflace sníží a čeká nás hospodářský růst
Zpět

Michael Kohajda (za KDU-ČSL): Příští rok se inflace sníží a čeká nás hospodářský růst

Přidáno 29. 11. 2023
Ilustrační foto
Česká televize

Člen sněmovního rozpočtového výboru Michael Kohajda (za KDU-ČSL) se zúčastnil debaty v pořadu Události, komentáře na ČT24. Českou republiku podle dat České národní banky čeká snížení inflace a ekonomický růst. Michael Kohajda  také hovořil o tom, že schodek státního rozpočtu se v příštím roce výrazně sníží.

„Budoucnost vidím optimisticky. Přečteme-li si aktuální zprávu České národní banky o měnovém vývoji, zjistíme, že příští rok by se inflace měla snížit na 2,6 %, což bude zásadním impulzem k tomu, aby ČNB snížila základní úrokové sazby. To bude znamenat levnější peníze pro firmy i domácnosti, což rozhýbe ekonomický růst,“ vysvětlil Kohajda.
 
„Miliardy nelze tak lehce srovnávat. Proto je potřeba vnímat především procenta HDP. V roce 2020 byl schodek státního rozpočtu 6,44 % HDP, v roce 2021 6,87 % HDP. I díky důchodové reformě Mariana Jurečky je predikce na příští rok 2,2 %, tedy z téměř sedmi na skoro dvě procenta. Náš stát bude prosperovat, a zároveň bude věrohodný a vstřícný k zahraničním investorům,“ řekl Michael Kohajda, podle kterého je nezbytné, aby se politici dívali do budoucna.

Více zde.

kategorie Z médií