KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Michael Kohajda (za KDU-ČSL): Investice do vesmíru se musí vždy pečlivě promyslet
Zpět

Michael Kohajda (za KDU-ČSL): Investice do vesmíru se musí vždy pečlivě promyslet

Přidáno 18. 6. 2024
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Investice do vesmírného průzkumu má smysl, ale musí se pečlivě zvážit. Skoro po půl století se možná do vesmíru dostane Čech – po Vladimíru Remkovi by měl být astronautem stíhací pilot z Brna Aleš Svoboda. O tématech spojených právě s vesmírem hovořil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec a člen sněmovního rozpočtového výboru Michael Kohajda (za KDU-ČSL).  

Do vesmírného programu by měly také přispět jak české firmy z leteckého a zbrojního průmyslu, tak firmy, které chtějí na vesmírné stanici provádět experimenty. „Evropská vesmírná agentura České republice nabídla možnost účastnit se cesty do vesmíru. Je však potřeba pečlivě zvážit, zda ty finanční prostředky můžeme brát jako investici do rozvoje naší technologie. Obzvláště náš strojírenský průmysl by z toho mohl profitovat,“ vysvětlil Kohajda.
 
Cesta do vesmíru sice může přinést státu věhlas, nicméně nesmí být na úkor státního rozpočtu. V potaz je nutné brát i současnou rozpočtovou situaci. „Je potřeba finanční stránku celého programu pečlivě zvážit. Jsme v rozpočtové kondici, která není úplně nejlepší. Na druhou stranu, jak tady zaznělo, každá ta koruna, kterou vložíme do výzkumu vesmíru, se nám vrátí mnohonásobně,“ řekl Michael Kohajda s tím, že v této oblasti se nesmí dělat ukvapená rozhodnutí.

Více zde.

kategorie Z médií