KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Michael Kohajda (KDU-ČSL): Důchody zvýšíme. Musíme však být odpovědní z hlediska hospodaření státu
Zpět

Michael Kohajda (KDU-ČSL): Důchody zvýšíme. Musíme však být odpovědní z hlediska hospodaření státu

Přidáno 24. 2. 2023
Ilustrační foto
CNN Prima NEWS

Může prezident ovlivnit investice do regionů? Co způsobilo v České republice tak vysokou inflaci? Je úprava valorizace důchodů potřebná? I to byly otázky, na něž v pořadu Co na to vaše peněženka CNN Prima NEWS odpovídal poslanec za KDU-ČSL Michael Kohajda.

Podle lidoveckého poslance za aktuální ekonomickou situaci v České republice nemůže výhradně válka na Ukrajině. „Jedná se o extrémní vnější šok. Je jasné, že nebýt války, byli bychom na úplně jiných číslech. Musíme si uvědomit, že největší podíl na inflaci na našem území mají samozřejmě ceny energií, což ale dle mého názoru začalo již s krachem Bohemia Energy před začátkem války. Předchozí regulace bohužel selhala. Jednalo se o 600 000 domácností na elektřině a 300 000 na plynu, jimž jejich dodavatelská firma zkrachovala ze dne na den,“ uvedl Michael Kohajda.

Řeč přišla také na návrh úpravy valorizace důchodů. Ta je podle poslance za KDU-ČSL nutná též z toho důvodu, že by se letos vyplacené peníze odrazily ve výpočtech důchodů pro další roky, což by znamenalo drastické navýšení dluhu důchodového systému. „Jsme v situaci, kdy je jasné, že zvýšíme důchody, které historicky poprvé přesáhnou v průměru 20 000 korun, přičemž výše průměrného důchodu přesáhne polovinu průměrné mzdy. My tento růst ale musíme upravit tomu, na co ten stát má. Jestliže to nyní vypadalo tak, že by valorizace kvůli vysoké inflaci stála 34 miliard, a nám se to podaří snížit na 15 miliard, bude to velká úspora. Je třeba si ale uvědomit, že při výši valorizace v původní podobě by se tyto peníze promítaly do dalších let, a saldo důchodového systému by tak narůstalo i z této příčiny o desítky miliard korun každý rok. Všichni víme, že důchodcům je potřeba přidat a také jim přidáme. Musíme však být také odpovědní z hlediska hospodaření státu,“ podotkl Kohajda.

Více zde.

kategorie Z médií